Hlavní navigace

Při sčítání lidu si nevymýšlejte, výsledná data slouží i vám

28. 1. 2011
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Sčítání lidu, domu a bytů, které zanedlouho proběhne, neslouží jen úředníkům. Výsledná data využívají i podnikatelé, kterým mohou výrazně pomoci v jejich činnosti. Nesnažte se proto sčítání bojkotovat, šli byste sami proti sobě.

Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (dále jen sčítání), které organizuje Český statistický úřad (ČSÚ), se blíží mílovými kroky. Při sčítání se pomocí tří formulářů zjišťují především základní údaje o osobách, domech a bytech. Součást sčítání však tvoří také údaje, které nelze zjistit jiným způsobem. Výsledná data pak neslouží jen úředníkům a politikům, ale v hojné míře je využívají i podnikatelé, kterým pomáhá v jejich činnosti. Přinášíme proto souhrn toho nejdůležitějšího, co vás v souvislosti se sčítáním čeká a k čemu zjištěné údaje vůbec slouží. Čtěte také: ČSÚ snížil administrativu pro malé podnikatele

Co všechno musíte vyplnit?

Sčítací formuláře zahrnují tři složky, jde o sčítací list osoby, bytový list a domovní list. Zdaleka ne každý však obdrží a vyplní všechny. Na sčítacím listu osoby, který vyplní každá osoba, budou uvedeny základní tradičně zjišťované údaje o věku, rodinném stavu, vzdělání, ekonomické aktivitě aj. Nově je zařazena otázka na faktické bydliště – ot. č. 5 Bydliště v rozhodný okamžik – ve které každý uvede, kde má skutečně svou domácnost, svou rodinu bez ohledu na bydliště trvalé uvedené v občanském průkazu. Cílem sčítání je zjistit data o místě bydliště osob a o domácnostech co nejvíce se blížící realitě. Trvalé bydliště se proto na formuláři nikde neuvádí a není vůbec zjišťováno. Otázky na národnost a náboženskou víru jsou dobrovolné a je zcela na rozhodnutí každého, zda je zodpoví nebo je nechá bez odpovědi .

Bytový list vyplňují uživatelé bytu. Kromě základních parametrů bytu (velikost, technické vybavení, způsob vytápění apod.) se prostřednictvím bytového listu zjišťuje složení hospodařících domácností. K tomu slouží nově vytvořená tabulka pro deklaraci rodinných vztahů (druhá strana bytového listu). Všechny vztahy se uvádějí (křížkují) vzhledem k osobě, uvedené na prvním řádku. Vlastníci nebo správci domů mají povinnost vyplnit i domovní list. Domovní list má obsah tradiční – základní charakteristiky domu (obydlenost, vlastník, období výstavby atd.) Novinkou je, že domovní listy budou z velké části předvyplněny i v jednotlivých otázkách. Zdrojem je registr spravovaný Českým statistickým úřadem. V případě předvyplnění se formulář jen kontroluje a případně opravuje.

Stahujte vzorově vyplněné formuláře

Zdroj: www.scitani.cz

Sčítací formuláře lze vyplnit i přes internet. Můžete tak ale učinit pouze v případě, že si převezmete papírové formuláře. Na přihlašovací obrazce je třeba zadat dva kódy z formuláře. Přesný postup je uveden na stránkách sčítání. Pro vyplnění formulářů je nezbytný software Adobe Acrobat Reader, verze 9.0 a vyšší, který je možné si bezplatně stáhnout, a připojení k internetu. Čtěte také: Velký rozcestník nových zákonů a změn v roce 2011

Harmonogram sčítání

  • Od 26.2. do 6.3. 2011 procházejí sčítací komisaři své sčítací obvody, roznášejí do dopisních schránek domácností informační letáky a oznámení o termínu, kdy přinesou do domácnosti sčítací formuláře.
  • Od 7.3. do 25.3. 2011 do 18 hod. probíhá distribuce sčítacích formulářů domácnostem. Komisaři navštíví všechny domácnosti, ubytovny, penziony, sociální a zdravotnická zařízení, hotely a další objekty, kde bydlí nebo mohou být ubytovány osoby. Roznáška formulářů má skončit – tak jak přímo stanoví zákon – do 25.3. do 18 hodin.
  • Půlnoc z 25. na 26. března 2011 je tak zvaným rozhodným okamžikem, ke kterému se vyplňují všechny údaje. Děti narozené po půlnoci – tedy po rozhodném okamžiku – sčítání nepodléhají, protože o půlnoci nebyly ještě na světě. Stejně tak osoby, pokud před půlnocí zemřou. Vyplnit formuláře by tedy měli občané až 26.3.
  • Od 26.3. do 14.4. 2011 budou sčítací komisaři formuláře sbírat, pokud osoba projeví přání, aby si komisař vyzvedl vyplněný formulář osobně. Od prvních okamžiků dne 26.3. bude funkční i elektronické vyplnění formulářů. Formuláře lze odeslat i poštou na adresu P.O.Boxu, vyžádá-li si osoba od sčítacího komisaře obálku s předtištěnou adresou nebo odevzdat přímo na poště. Sběr formulářů končí 14.4.2010.

Sčítání lidu – proč a k čemu?

Mnozí lidé sčítání kritizují, vyzývají k jeho bojkotu či radí uvádění nepravdivých údajů. Podle nich sčítání k ničemu není a stejná data si lze obstarat z jiných zdrojů. Není totéž, na co se nás ptají, tedy opravdu už v některých databázích a registrech jiných úřadů, jiných státních orgánů, výrobců, provozovatelů? Je a není.

Některé údaje jsou opravdu dosažitelné, například provozovatelé internetu znají počet svých klientů, prodejci výpočetní techniky znají počty prodaných počítačů. Řada dat též samozřejmě leží na různých úřadech v různých registrech. Pro jejich účinné využití ale zatím chybí propojitelnost registrů, jejich komplexnost, pravidelná aktualizace a v neposlední řadě i legislativní opora pro možnost jejich využívání. Neexistuje zatím systém dostatečně kvalitních registrů, který by dokázal sčítání nahradit. Metoda používaná ještě ve starém mocnářství se tedy i v dnešní době internetu a globalizovaného světa ukazuje jako nejúčinnější způsob získání požadovaných dat.

Podle statistiků jen sčítání lidu nám může říct, jaká je vybavenost domácností výpočetní technikou a připojením na internet v konkrétním regionu, okrese, městě, obci, jaká je struktura těchto domácností, jaká je ekonomická aktivita jejich členů (a tím potenciální koupěschopnost), jaký je domovní a bytový fond, ve kterém tyto domácnosti žijí, jaká je jeho technická vybavenost.

Dalším údajem, který byste jen obtížně zjišťovali, jsou údaje o dojížďce do práce, podle které například dopravní podniky plánují své linky. Pomáhají též informace o faktickém bydlišti. V evidencích totiž bývá uvedeno jen trvalé bydliště, což se však v dnešní době stává čím dál více irelevantním údajem, jelikož mnoho lidí reálně žije v jiném místě. Důležité jsou také informace o vzdělání. Sice víme, kolik lidí má diplomy, ale už nikde nezjistíte, kde se tito lidé koncentrují, aby třeba firmy mohly získat potřebné informace o kvalifikované pracovní síle. To je možné pouze ze sčítání, doplnil serveru Podnikatel.cz Ondřej Kubala, tiskový mluvčí sčítání. Čtěte také: 7 tipů, jak komunikovat s úředníkem bez ztráty nervů

Jak podnikatelé využívají sčítání

Podnikateli v konkrétním místě mohou informace ze sčítání usnadnit rozhodování o podnikatelském záměru, dalším rozvoji nebo změně orientace podnikání na jiné aktivity. Cílovou skupinu uživatelů produktu podnikání, spotřebitelů či zájemců o služby je důležité znát, a to pokud možno detailně. Úvahy podložené konkrétními údaji mají samozřejmě větší váhu než úvahy ryze hypotetické, (byť i ty mohou někdy vést k vytčenému cíli).

Třeba díky údajům ze sčítání právě vy otevřete soukromou mateřskou školku, protože ve vašem okolí je převaha rodin s malými dětmi. Nebo otevřete občerstvení s nabídkou cenově přijatelnou pro seniory, kteří tvoří ve vaší části města většinu. Je panelové sídliště ze sedmdesátých let a revitalizaci teprve čeká? Nabídněte tedy služby související s údržbou bytového fondu. Nebo možná právě k vám doputuje nabídka na zajímavé pracovní uplatnění, protože analýzou dat o obyvatelstvu daného území mohl konkrétní zaměstnavatel vyhodnotit potenciální pracovní síly z hlediska kvalifikace a věku jako zajímavé.

Příklady konkrétního využití dat ze sčítání podnikateli

  • Stovky firem používají ze sčítání informace o rozložení pracovních sil (i ve velmi malém územním detailu) z hlediska pohlaví, věku, úrovně a konkrétního zaměření vzdělání či kvalifikace pro rozhodování o místě investic a nebo zisku pracovních sil.
  • Informace o technické stránce obytných domů a jejich stavu (stáří, materiál nosných zdí, počet podlaží, technická vybavenost budovy, rozvody…) slouží často jako podklad pro firmy, když se rozhodují, ve kterých regionech je efektivní nabízet například rekonstrukční práce či prodej stavebního, spojovacího nebo instalačního materiálu, případně také při posuzování možnosti demolic a nové výstavby.
  • Informace o technickém stavu a stáří domů a bytů používají firmy, které se specializují na drobné stavební práce, kutilství, opravy v domácnostech a podobně.
  • Přehled o věkové struktuře obyvatel je klíčový pro firmy, které nabízí například služby pro seniory, ale také pro firmy, které se zabývají třeba hlídáním dětí. I těm se hodí informace, kde jsou mladé rodiny s dětmi a kde tak najdou své potenciální zákazníky.

Podnikatelé s užitečností sčítání souhlasí

Sami podnikatelé považují sčítání za důležité a jednoznačně jej podporují, využití údajů je totiž velice široké. Pro podnikatele můžou výsledná data tvořit rovněž jeden ze zajímavých marketingových zdrojů. Co se týče podnikatelů, relevantní informace můžou pomoci lépe zacílit produkty, domnívá se Tomio Okamura, tiskový mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Někteří podnikatelé by rádi do sčítání dokonce některé otázky přidali. Výrazně by pomohlo, kdyby mezi otázky by bylo zařazeno výše nájemného, které tam není. Pomohlo by při tvorbě cenových map, které připravuje ministerstvo pro místní rozvoj, upřesnila serveru Podnikatel.cz Aneta Červenková, tisková mluvčí Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD).

Podle Hospodářské komory ČR je mínusem přehlednost dat prezentovaných ČSÚ, ve kterých se ne každý vyzná. Je ale také pravdou, že ČSÚ již podniklo několik kroků, jak data zpopularizovat, aby je využívala širší část podnikatelů, protože jim opravdu mohou pomoci, uvedl na závěr Zdeněk KubínHospodářské komory ČR.

Obrázek: www.scitani.cz

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).