Hlavní navigace

Dobrá zpráva: Cena elektřiny klesne, vyplatila se i její fixace

10. 8. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Po letech stálého růstu cen elektřiny by se měli zákazníci konečně dočkat v příštím roce zlevnění. Snížení by mělo dosáhnout asi 10 %. Z tohoto důvodu se také zřejmě vyplatí fixace cen u některých energetických firem.

Celosvětová ekonomická recese způsobila kromě jiného také pokles cen některých výrobků. Oboru energií se zlevnění také dotklo, ceny se od loňského léta propadly dokonce o více než 50 %. Zdá se tak takřka jisté, že elektřina pro domácnosti a firmy bude v příštím roce levnější, a to přestože odborníci očekávají s oživením ekonomiky také nárůst cen. Energetické společnosti zase dodávají, že navzdory snížení cen se zákazníkům fixace na příští rok vyplatí.

Recese přinesla snížení cen

Ještě v loňském létě atakovala cena silové elektřiny na energetické burze hranici 90 eur za MWh. Kvůli ekonomické recesi se však v letošním roce hodnota elektřiny propadla o více než 50 % a jeden čas se na burze prodávala až za 40 eur za MWh. V současnosti jde ale cena elektřiny opět mírně nahoru a odborníci odhadují, že v průměru letos dosáhne 50 eur za MWh. Čtěte více: Firmy protestují proti zdražení elektřiny. Může za ceny ČEZ?

Jak se vytváří cena elektřiny?

Cena za elektřinu, kterou platí konečný zákazník, se dělí na dvě části. První regulovaná část, která se skládá z distribuční ceny, poplatku za systémové služby a z příspěvku na obnovitelné zdroje, se vyvíjí hlavně v závislosti na inflaci a vývoji spotřeby. Druhá část, jež tvoří více než polovinu finální ceny, je cena za tzv. silovou elektřinu. Její výše se v dnešní době odvíjí od cen produktů, se kterými se obchoduje na energetických burzách. Český trh ovlivňuje pak obchodování na burze v Německu (EEX) a na pražské energetické burze (PXE).

elektrina
Zdroj: E.ON

Cena silové elektřiny (cena, kterou musí kupující zaplatit za jednu MW zajištěného výkonu) tak odráží poměr mezi nabídkou (kolik může být kdy vyrobeno) a poptávkou (kolik je kdy zapotřebí).

Ceny na energetické burze půjdou nahoru

Ekonomové počítají, že na konci roku by mělo dojít k oživení ekonomiky, s kterým by měl přijít i nárůst cen. Elektřina by neměla být výjimkou. V případě masivního oživení růstu ekonomiky dojde i růstu cen energetických komodit tedy i elektřiny, potvrdila serveru Podnikatel.cz Jarmila LehnerováEnergetického regulačního úřadu. S tímto názorem souhlasí i Vladimír Váchaze společnosti E.ON, podle kterého lze zaznamenat mírný nárůst cen elektřiny už nyní. Odhadovat v tuto chvíli nějaká konkrétní čísla si ale netroufám, dodal Vácha.

Podobně se pro server Podnikatel.cz vyjádřili také zástupci největší energetické společnosti u nás firmy ČEZ. Najdeme předpovědi obou možností. Jedny počítají ještě s dalším propadem do konce roku, druzí předpovídají oživení i růst cen. Těch druhých je více, a tak lze tuto variantu brát jako pravděpodobnější, domnívá se Ladislav Kříž, mluvčí společnosti ČEZ. Navíc probíhají prázdniny a dovolené, kdy je podle Kříže i bez krize toto období charakterizováno nižšími cenami z důvodu nižší poptávky. Čtěte více: Podnikatelé se navážejí do ČEZu, ceny by měl snížit výrazněji.

Anketa

Měl by ČEZ své ceny ještě více snížit?

Fixace se zřejmě vyplatila

Přestože se však cena silové elektřiny na energetické burze zřejmě zvýší, dojde takřka jistě v příštím roce ke zlevnění koncové elektřiny pro domácnosti a firmy. Důvodem je fakt, že energetické firmy nakupují elektřinu pravidelně během roku a její průměrná cena bude téměř jistě nižší než v roce 2008. Odborníci očekávají, že spotřebitelé by se mohli dočkat zhruba 10% zlevnění elektrické energie.

Pokud opravdu elektřina v příštím roce zlevní o 10 %, vyplatila by se zákazníkům fixace cen u některých energetických společností. ČEZ nabízel do konce dubna fixaci na ceně o 15 % nižší než letos, konkurenční firma E.ON pak přišla s fixací dokonce o 20 % méně než v roce 2009. Naopak, kdo zafixoval u společnosti PRE (na ceně o 4 % nižší než letos), zřejmě prodělá.

Fixace cen však podle dostupných údajů příliš spotřebitelů nevyužilo, odhadnout budoucí cenu elektřiny bylo totiž velmi složité. Je to teď prostě na křišťálovou kouli. Shrnuto, podtrženo: 55% pravděpodobnost pro větší snížení cen, 45% pravděpodobnost pro to, že toto je nejlepší nabídka na fixing, komentoval v březnu Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.

Podle Jarmily Lehnerové z Energetického regulačního úřadu má fixace smysl hlavně v případě růstu cen. Ochrana proti růstu ceny má své opodstatnění v delším časovém horizontu, kdy se očekává trvalý vzestup ceny. Rozhodnutí o fixaci cen elektřiny je vždy poplatné době, kdy se dělá, vysvětluje Lehnerová. Čtěte více: Fixace cen elektřiny pro rok 2010 (ne)může být výhodná.

Jak dále ušetřit?

Tuzemským zákazníkům také může nahrát fakt, že na burze se silová elektřina obchoduje v eurech a každé posílení koruny tak sráží ceny dolů. Dalším příznivým faktorem by se mohlo stát propojení českého a slovenského denního trhu s elektřinou, ke kterému dojde na začátku září. Účastníci trhu tak budou moci provést nákup, či prodej elektřiny na následující den ze sousedního tržního místa bez nutnosti získání přenosové kapacity.

Přestože cena elektřiny pravděpodobně klesne o 10 %, mohou podnikatelé ušetřit na nákladech mnohem více. Firmy by měly dobře zvolit svého dodavatele, který jím nabídne nejvýhodnější cenu elektřiny a další podmínky její dodávky. Druhou podstatnou částí je docílit úspor při užívání elektřiny. V případě vyšší spotřeby elektřiny lze doporučit i energetický audit, který by analyzoval strukturu spotřeby, účinnost spotřebičů elektřiny a doporučil opatření ke snížení výše odběru elektřiny, doporučuje na závěr Jarmila Lehnerová.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).