Hlavní navigace

Daňové přiznání při kombinaci zaměstnání s podnikáním snadno a rychle

27. 2. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Jak na vyplnění daňového přiznání při kombinaci zaměstnání s podnikáním? Nejlépe s interaktivním formulářem. Čtěte jak na to, včetně stažení neomezené verze.

Zaměstnané osoby samostatně výdělečně činné podávají daňové přiznání na všechny své příjmy. Tedy příjmy jak ze zaměstnání, tak ze samostatné výdělečné činnosti. Poradíme, jak na to.

Podnikající zaměstnanci a roční zúčtování

Osoba samostatně výdělečně činná, která je zaměstnaná a podnikání je pro ni vedlejší výdělečnou činností, podává daňové přiznání. Jestliže však příjmy z podnikání nepřekročily stanovený limit 6000 korun ročně, mohla do 15. února požádat o roční zúčtování svého zaměstnavatele. Připomínáme, že se jedná o hrubé tržby, tj. příjmy bez odpočtu výdajů. Čtěte také: Umíte správně vyplnit tiskopis daňového prohlášení?

Podnikající zaměstnanci s vyššími příjmy tuto možnost samozřejmě nemají. Podávají daňové přiznání na všechny své dosažené příjmy ve zdaňovacím období, tj. včetně příjmů ze zaměstnání. K tomu je třeba požádat o Potvrzení o zdanitelných příjmech svého zaměstnavatele (případně více zaměstnavatelů). Z potvrzení jsou zřejmé slevy a daňová zvýhodnění, a ve kterých měsících byly uplatněny. Dále výše sražené zálohové daně, případně vyplacený daňový bonus. OSVČ se tedy nemusí obávat, že příjmy ze zaměstnání zvýší její daňovou povinnost. Zálohová daň z příjmů ze zaměstnání byla řádně odvedena, přesto je nutné tyto příjmy do daňového přiznání zahrnout. Čtěte také: Kdy nepodáváme daňové přiznání? Vysvětlujeme na příkladech

Stahujeme interaktivní daňové přiznání

K vyplnění daňového přiznání je nejvhodnější využití interaktivních tiskopisů, které nejen umožní zpracování na vlastním počítači, ale velkou část kolonek se doplní a sečtou automaticky za poplatníka. Pro vyúčtování příjmů ze zaměstnání i podnikání samozřejmě využijeme tiskopis Přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Interaktivní tiskopisy jsou zdarma, ovšem pouze do limitu daňového základu 400 000 Kč. Při kombinaci podnikání se zaměstnáním řada OSVČ vlivem superhrubé mzdy limit překročí. V takovém případě je vhodné zakoupit neomezenou verzi formuláře platbou za použití šablony například prostřednictvím SMS.

Stahujte interaktivní formulář: Daňové přiznání fyzických osob pro rok 1011

Stažení formuláře SMSkou krok za krokem

Nejprve klikneme na stažení formuláře Daňové přiznání fyzických osob pro rok 2011. Poté se rozhodněme, zda vystačíme s omezenou verzí zdarma nebo potřebujeme neomezenou verzi, za kterou zaplatíme SMS platbou či pomocí GoPay. Poplatek u obou způsobů činí 99 Kč. 

Po zvolení způsobu platby (v našem případě SMS) se zobrazí telefonní číslo i znění SMS, kterou je třeba odeslat. Je vhodné prostudovat podmínky využití této služby. Zhruba za minutu po odeslání SMS přijde platební kód. Formulář je pevně vázán na DIČ poplatníka, logicky již nelze šablonu pro jiné daňové přiznání využít. Pro dokončení objednávky neomezené verze doplníme do příslušných políček zaslaný platební kód a DIČ. Po potvrzení souhlasu se smluvními a licenčními podmínkami šablonu stáhneme a uložíme do počítače. Čtěte také: Jaké chyby nejčastěji děláte v daňovém přiznání? Podívejte se

Vyplňujeme daňové přiznání

Staženou verzi formuláře máme nyní uloženu v počítači. Při vyplnění přiznání postupujeme shodně jako v článku: Měli jste v roce 2011 více zaměstnavatelů? Podáváte daňové přiznání. Je třeba zadat základní údaje o poplatníkovi, které se samy přenesou do potřebných kolonek. Podnikatel nezapomene na hlavní druh činnosti a IČO. Pokračuje vyplněním listu DAP2, kde je třeba dopsat příjem od zaměstnavatele, zaplacené pojistné a nezdanitelné části základu daně. Pokračujeme listem DAP3, kde doplníme nárok na slevy a daňová zvýhodnění na děti a zaměstnavatelem sražené zálohy na daň (případně vyplacený daňový bonus). 

Pro OSVČ je však nezbytná Příloha č. 1 daňového přiznání (list 1Př1), která slouží ke zdanění příjmů z podnikání, tedy příjmů uvedených pod § 7 zákona o daních z příjmů. Poplatník musí oznámit, jakým způsobem uplatní výdaje (daňová evidence, účetnictví, procentem z příjmů). Tuto variantu také označí křížkem. Nejjednodušší a velmi používanou variantou je uplatnění výdajů procentem z příjmů, tedy paušální výdaje.

Paušální výdaje

Zde je vhodné se přesunout na spodní část listu (tabulka B). Ze základního listu je již přenesena hlavní (převažující) činnost, u které se doplní dosažené příjmy a příslušné procento výdajů. Obdobně se vyplní případné další řádky sloužící pro ostatní poplatníkovi příjmy z podnikání. Tabulka samozřejmě všechny příjmy a výdaje automaticky sečte. Ty následně v celkové výši přeneseme do řádku č. 101 (příjmy) a řádku č. 102 (výdaje). Vše ostatní spočítá chytrý formulář za nás.

Nyní se můžeme přesunout k listu DAP3, kde je na posledním řádku zobrazen přeplatek či nedoplatek daně. Nesmíme zapomenout na doplnění počtu příloh do tabulky listu DAP4 (Příloha č. 1, Potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele a případné další přílohy a potvrzení k uplatnění slev a nezdanitelných částí základu daně).

Stahujte ukázku vyplnění interaktivního daňového přiznání:  Daňové přiznání (souběh zaměstnání a podnikání)

Přehledy pro sociálko a zdravotko

Protože  OSVČ je povinna podat přehledy ČSSZ a příslušné zdravotní pojišťovně, je vhodné pokračovat jejich vyplněním. Základní údaje jsou samozřejmě shodné s údaji o poplatníkovi uvedenými v daňovém přiznání. Jen bychom neměli opomenout přidělený variabilní symbol od ČSSZ. V přehledech je nezbytné označit, ve kterých měsících se jedná o vedlejší výdělečnou činnost z důvodu zaměstnání. Tento údaj má podstatný vliv na výpočet doplatku pojistného i stanovení zálohy pro další zdaňovací období. Čtěte také: Sociální a zdravotní pojištění OSVČ v roce 2012

Foto: www.isi­fa.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).