Hlavní navigace

Podnikatelé nový návrh daňové reformy vítají

11. 4. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Ministerstvo financí připravilo další daňovou reformu, která má především pomoci zmenšit administrativní zátěž, která v ČR patří k největším v Evropě. Podnikatelé návrh vítají, ale jednohlasně se shodují, že je nutné s reformami dále pokračovat.

Minulý týden zveřejnilo ministerstvo financí představu nové daňové reformy. Návrh obsahuje řadu změn, které by měly změnit zcela strukturu výběru daní. Jaké reformy tedy plánuje ministerstvo financí a co na ně říkají podnikatelé?

Jeden formulář, jedno podání, jedna platba

Reforma daňového systému má hlavně snížit administrativní zátěž pro poplatníky a státní správu. Reforma by měla předěvším přinést úsporu administrativních peněžních i nepeněžních (např. času) nákladů pro podnikatele i daňovou správu a zlepšit tak podnikatelské prostředí, řekl pro business server Podnikatel.cz Jakub Haas z ministerstva financí.

Má se tak stát pomocí nového daňového řádu. Ten by měl přinést sloučení výběru daní, cel a odvodů pojistného. Návrh reformy obsahuje sjednocení vyměřovacích základů daně z příjmů a pojistného. Ministerstvo chce také nahradit sociální pojištění zavedením systému dvou sazeb pro daň z příjmů – základní a snížené. Dále by se měl pozměnit zákon o dani z příjmů a návrh také počítá se zrušením daně dědické a darovací. K tomu by měla pokročit i centralizace a elektronizace systému daňové správy.

Daně
Čtěte více o tématu elektronizace státní správy na serveru Podnikatel.cz:

Měla by proběhnout i reforma institucionální. Nejprve se sloučí celní a daňová správa a v druhé fázi by se poté měl sloučit výběr všech veřejných příjmů do jednoho úřadu.

Reforma se dá shrnout do tří hesel:

  • Jedno podání
  • Jeden formulář
  • Jedna platba

Mají se podnikatelé v souvislosti s reformou na něco připravit? Pouze na efektivnější a klientský přístup daňové správy, transparentnější odvodové povinnosti a srozumitelnější a jednodušší daňovou legislativu, uklidňuje Jakub Haas.

Podnikatelé jsou s návrhem spokojeni, ale…

I podnikatelé vesměs reformu vítají, jelikož právě jim velké množství byrokracie značně znepříjemňuje život. Od reformy mají největší očekávání právě malé a střední podniky. Malý český podnikatel je tím, koho každý řádek daňového přiznání stojí čas a peníze. Přesně těmto lidem by připravované reformy nejvíce pomohly, uvedla pro business server Podnikatel.cz Radomíra Kotlárová, tisková mluvčí Unie malých a středních podniků ČR. Když dojde ke zjednodušení administrativy a daňového systému, bude to jen dobře, souhlasí Bedřich Danda ze Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR. Zároveň ale dodává: Sjednocení daní a pojistného a platbu na jeden účet požadovalo SPŽ ČR již v roce 1992!

I plánovanou centralizaci elektronické komunikace považují podnikatelé za pozitivní krok . Kdyby měly firmy možnost veškerou komunikaci s úřady vyřizovat 24 hodin denně přes internet, systém by to zlevnilo a podnikatelům usnadnilo jejich činnost, myslí si Radomíra Kotlárová.

Ač jsou podnikatelé s návrhem reformy daňového systému spokojeni, obávají se, aby změny nakonec nebyly jen kosmetické a aby vše nezůstalo při starém. „Nejde totiž o odstranění pěti kolonek, ale o škrty v řádu stránek. Riziko vidíme v chování finančních úřadů, které by mohly některé položky požadovat dodatečně a v praxi by tedy ke zjednodušení nedošlo,“ varuje Radomíra Kotlárová.

Navíc podnikatelé doufají, že přijdou i další reformy. Chtěli bychom další snížení sazby daně. Fakt, zda bude do daně sloučen i odvod na sociální pojištění, podle nás není natolik důležitý, spíše slouží k odvádění pozornosti od skutečných problémů, domnívá se Radomíra Kotlárová. Naše požadavky jsou neměnné. Změňme pravidla hry na jednoduchý a nebyrokratický systém bez stovek výjimek a nastavme rychlou vymahatelnost práva, uvedl zase své stanovisko pro business server Podnikatel.cz Karel Havlíček, místopředseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a přitakal Radomíře Kotlárové: Z tohoto pohledu se nám navržená změna zamlouvá, přirozeně bude-li podložena dalším snížením celkové daňové zátěže. Uvítali bychom, aby daňové přiznání obsahovalo jeden list a snížilo se dále daňové zatížení a pojistné, přidal se i Bedřich Danda.

Určitě tak podnikatele nepotěší včerejší vyjádření premiéra, že vláda bude v novele zákona o dani z příjmů spíše prosazovat snížení sociálního pojištění nežli snížení daně na 12,5 %, které bylo schváleno v reformním balíku. To se ovšem nelíbí skupině poslanců kolem Vlastimila Tlustého. Vláda o tom ale teprve bude jednat a není tak jisté, na čem se skutečně dohodne a jestli vůbec návrh projde sněmovnou.

Využijte veřejné diskuze a k návrhu se vyjádřete

Zda návrh daňové reformy projde celým legislativním procesem a zda z něj pozměňovací návrhy nevytvoří paskvil, zůstavá otázkou. Ministerstvo financí je v tomto ohledu ale optimistické a očekává schválení návrhu. Pokud by ministerstvo nepředpokládalo vysokou pravděpodobnost přijetí, do vypracování návrhu by se nepouštělo, ujišťuje Jakub Haas. Předpokládá se, že účinnosti by měl návrh nabýt buď 1.1.2010 či 1.1.2011.

Podnikatelé (ale i občané) navíc mají možnost se k návrhu reformy daňového systému vyjádřit pomocí veřejné diskuze, kterou můžou najít na stránkách ministerstva financí. Lhůta pro zasílání připomínek je stanovena do 30. června.

Daně
Čtěte více o problematice veřejných diskuzí na serveru Podnikatel.cz:

Anketa

Co je dle vašeho názoru nejnutnější dále změnit?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).