Hlavní navigace

Připravili jsme rozcestník, který vás provede daněmi a pojištěním za rok 2013

28. 3. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 631791
Termín pro podání daňového přiznání se již blíží. Připravili jsme velký rozcestník, díky kterému pro vás bude daňové přiznání a navazující přehledy hračkou.

Jestliže jste ještě nepodali daňové přiznání, máte už nejvyšší čas. Lhůta pro jeho odevzdání totiž uplyne příští úterý. Nemusíte ale panikařit, server Podnikatel.cz nabízí svým čtenářům daňový speciál, který obsahuje základní informace k daním, daňovému přiznání a sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Kromě toho jsme připravili podrobný rozcestník, který vás jednoduše a zdárně provede celým daňovým procesem.

Musíte vůbec podat přiznání?

Předně vůbec zjistěte, zda máte za povinnost daňové přiznání podat. Přiznání totiž nepodávají podnikatelé, jejichž roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 15 000 Kč. Do této hranice se navíc nepočítají příjmy osvobozené od daně nebo příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Přiznání rovněž nemusí podávat zaměstnanci, kteří vloni měli příjem pouze z jednoho zaměstnání. Přiznání nepodávají ani ti, kteří měli plat z více postupných zaměstnání, která se časově nepřekrývala.

Čtěte více: Daňové přiznání se letos týká více lidí. Víme, kdo ho musí podat a kdo nikoli

Pokud jste ale podnikatel, máte za povinnost podat přehledy pro zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), přestože přiznání podávat nemusíte. Nezáleží totiž na příjmech jako u přiznání. Přehledy tak podávají i podnikatelé, kteří nevydělali ani korunu, zároveň však nepřerušili nebo neukončili činnost.

Čtěte více: Přehledy musí řešit i OSVČ, které nepodávaly daňové přiznání

Přiznání mohou navíc podat i někteří poplatníci dobrovolně, jelikož se jim to vyplatí. Díky slevám na dani totiž mohou od státu dostat peníze. Obecně se dá říci, že daňové přiznání se vyplatí podat všem, kteří v roce 2013 z nějakých důvodů nepracovali všech 12 měsíců, měli přitom zdaněné příjmy a nepožádali o roční zúčtování.

Čtěte více: Víme, v jakých případech je výhodné podat daňové přiznání, i když nemusíte

S poradcem, nebo sami?

Když jste si tedy potvrdili, že se vás daňové přiznání týká, můžete se spolehnout sami na sebe, nebo si najmout daňového poradce. Kdo nemá nějaký specifický složitý případ, podá zřejmě přiznání sám. Jestliže si něčím nejste jistí, můžete zvážit využití daňového poradce. Výhodou je, že ti, kterým zpracovává přiznání daňový poradce, mají termín pro podání přiznání o tři měsíce posunutý.

Čtěte více: Nešetřete na daňovém poradci. Může se vám mnohonásobně vyplatit

Možností, jakým způsobem přiznání vyplnit, máte několik. Můžete se spolehnout na propisku a papírový formulář, na elektronické podání přes Daňový portál nebo na interaktivní formulář. Mezi výhody elektronického podání a interaktivních formuláře patří skutečnost, že formulář za vás vše dopočítá a vy se tak nemusíte obtěžovat s kalkulačkou. Interaktivní formuláře na serveru Podnikatel.cz navíc nabízí i propojení s přehledy pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ.

Čtěte více: Daňové přiznání online. Jde to i bez datové schránky

Uplatněte nezdanitelné částky a slevy na dani

Jakmile se pustíte do vyplňování, nezapomeňte uplatnit všechny nezdanitelné částky a slevy na dani. Zatímco nezdanitelné částky snižují základ daně, slevy na dani přímo vypočtenou daňovou povinnost.

Nezdanitelné částky řeší § 15 zákona o daních z příjmů:

 • dary (bezúplatná plnění),
 • úroky z hypotečního nebo obdobného úvěru,
 • pojistné na penzijní připojištění,
 • pojistné na soukromé životní pojištění,
 • členské odborové příspěvky,
 • příspěvek na úhradu dalšího vzdělávání.

Ať už uplatníte jakoukoli nezdanitelnou položku, musíte vždy svůj nárok doložit. Konkrétní podmínky stanovuje § 38k a 38l zákona o daních z příjmů.

Čtěte více: Radíme, které nezdanitelné částky může uplatnit v přiznání za rok 2013

Co se týče slev, můžete dle § 35ba a § 35c zákona o daních z příjmů uplatnit tyto slevy a zvýhodnění:

 • Základní sleva na poplatníka
 • Sleva na manželku (manžela) žijící s poplatníkem v domácnosti
 • Sleva z titulu pobírání invalidního důchodu
 • Sleva držitele průkazu ZTP/P
 • Sleva pro studenta
 • Daňové zvýhodnění na vyživované dítě

Oproti loňsku ale došlo k omezení, kdy slevu na manželku a zvýhodnění na dítě nemohou využít OSVČ, které uplatňují výdajové paušály a mají příjmy pouze z podnikatelské a jiné výdělečné činnosti. Nárok na slevu zůstane zachován OSVČ, která je zaměstnána a součet základů daně s využitím paušálu bude nižší než 50 % celkového základu daně.

Čtěte také: Slevy na dani se oproti loňsku omezily. Čtěte, kdo jakou slevu může využít

Pozor na omezení paušálů

Omezení nastalo také u dvou výdajových paušálů. Jedná se o 40% paušál, který se týká příjmů z jiného podnikání než ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a než z živnostenského podnikání, a 30% paušál z příjmů pronájmu majetku zařazeného v obchodním majetku. U paušálu ve výši 40 % si podnikatelé mohou odečíst maximálně 800 tisíc korun, u 30% paušálu pak 600 000 korun. Mezní příjem tedy dosahuje 2 milionů korun.

Pro ostatní paušály, 80% pro příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů ze živností řemeslných, a 60% z příjmů ze živnosti, s výjimkou příjmů ze živností řemeslných, limity neplatí a OSVČ je mohou uplatnit jakékoli výši.

Čtěte více: Připomeňte si, jak se pro zdaňovací období 2013 omezily výdajové paušály

S přiznáním podejte i přílohy a doplaťte daně

K přiznání se rovněž přidávají přílohy. Kromě příloh, které patří přímo k formuláři přiznání (nejčastěji podnikatelská Příloha č. 1), se doplňují i další dokumenty. Předně jde o doložení svých příjmů a výdajů. Jestliže využíváte nezdanitelné částky a slevy na dani, tak také nárok na ně musíte doložit příslušnými dokumenty.

Čtěte více: Které dokumenty si nachystat k daňovému přiznání? Připravili jsme vám souhrn

Po podání daňového přiznání, které musí být uskutečněno do 1. dubna, se musíte ještě vypořádat s tím, co vám v daňovém přiznání vyšlo. Pokud vám nevyjde nulová daňová povinnost, musíte buď daně doplatit, nebo požádat o vrácení přeplatku. Žádost o vrácení přeplatku tvoří součást přiznání, musí se ale zvlášť podepsat.

Čtěte více: Radíme, jak se vypořádat s nedoplatky a přeplatky na dani z příjmů

Nezapomeňte na přehledy a pojistné

Když vyplníte a odevzdáte daňové přiznání a vyřešíte svoji daňovou povinnost, máte ještě měsíc čas, abyste vyřešili své povinnost vůči zdravotní pojišťovně a ČSSZ.

Čtěte více: Vyplňujeme přehled pro ČSSZ snadno, rychle a bez chyb

Přehled o příjmech a výdajích se odevzdává na předepsaném tiskopise:

 • Nejpozději do jednoho měsíce, ve kterém měla OSVČ podat daňové přiznání, tj. nejpozději do 2. května 2014.
 • Při zpracování daňového přiznání daňovým poradcem se lhůta prodlužuje na 1. srpna 2014 (oznámení, že daňové přiznání zpracovává daňový poradce, je nutné učinit nejpozději do 30. dubna 2014).
 • OSVČ, které nemají povinnost podávat daňové přiznání, podávají přehled ČSSZ nejpozději do 31. července 2014 a zdravotní pojišťovně již do 8. dubna 2014.
 • V případě, kdy po vyplnění přehledu vyjde doplatek pojistného, je splatný do 8 dnů od odevzdání přehledu. 

Čtěte více: Vyplňujeme přehled pro zdravotní pojišťovnu

Jakmile podáte přehledy a doplatíte pojistné, máte daně prakticky vyřešeny. Nezapomeňte jen případně změnit zálohy, které na pojistné platíte.

Perexové foto: www.isifa.com

Seriál: Jak na daně
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).