Hlavní navigace

e-neschopenka

Označení e-neschopenka (eNeschopenka, elektronická neschopenka) se používá pro neschopenku, kterou vystavuje elektronicky lékař. Nový systém, o němž se mluví už roky, by měl zrychlit komunikaci mezi lékaři a ČSSZ. Měl začít fungovat od ledna 2019. Nyní je termín spuštění plánován na leden 2021.

Lékaři mohou nechopenky posílat sociální správě sociálního zabezpečení elektronicky už od od roku 2010 přes takzvané e-podání. Využívají to ale jen asi čtyři procenta lékařů. Je to způsobeno i tím, že k tomu musí mít počítač s internetem, datovou schránku či klíč+certifikát pro elektronický podpis a lékařský software, který službu e-podání podporuje. Navíc musí být registrováni u ČSSZ.

Související témata: ČSSZnemocenskáZákon o nemocenském pojištění, zaměstnanci

První 3 dny nemocenské budou zřejmě propláceny od července, odklad neprošel

Poslanci odmítli návrh na odložení zrušení karenční lhůty, než budou plně funkční e-neschopenky. První tři dny nemocenské budou zřejmě propláceny od července.

Doba čtení: 1 minuta

Postupné zavádění e-neschopenek v praxi: Zdaleka se nedotkne jen lékařů

Připravované změny se týkají zaměstnanců i zaměstnavatelů. Povinností zaměstnanců výrazně ubude, zaměstnavatelé budou informace zjišťovat sami.

Doba čtení: 5 minut

Elektronická neschopenka. Nové povinnosti pro lékaře i zaměstnavatele

Zavedení e-neschopenky souvisí i se zrušením karenční doby v době pracovní neschopnosti. Navrhují se nové, kratší lhůty hlášení. V praxi téměř nereálné.

Doba čtení: 4 minuty

Konec karenční doby už příští rok, marodům se budou opět proplácet i první 3 dny

Zaměstnancům by měla náhrada mzdy náležela i v prvních třech dnech pracovní neschopnosti. Jak bude tento krok kompenzován podnikatelům?

Doba čtení: 2 minuty

Nové zaměstnance musíte hlásit sociálce. Čas, který na to máte, se značně zkrátí

Lhůty, v nichž je zaměstnavatel povinen oznámit OSSZ nástup zaměstnance do zaměstnání zakládajícího účast na nemocenském pojištění, se mají výrazně zkrátit.

Doba čtení: 4 minuty