Hlavní navigace

Ukrajinci, kteří se nechají zaměstnat, budou mít nižší výdělek než Češi. Proč?

24. 3. 2022
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Ukrajinští uprchlíci, kteří se nechají zaměstnat, nedostanou na pracovní pozici stejné peníze jako jejich čeští kolegové. Mzdu jim sníží vyšší daně.

Ukrajinci si totiž budou moci z daní uplatnit ve většině případů pouze základní slevu na poplatníka a slevu na studenta. Žádné další slevy, ani ty na děti, uplatnit nemohou. Celkově tak jejich mzda bude nižší.

Jak upozornil Jan Molín, daňový poradce a člen Prezidia Komory daňových poradců České republiky, problém tkví v tom, že jinou než základní slevu na dani či slevu na dani na studenta si obecně mohou uplatnit buď daňoví rezidenti České republiky, nebo při splnění dalších podmínek i daňoví nerezidenti. Avšak zde se musí jednat o rezidenty členského státu Evropské unie nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor, říká Molín. Uprchlíci pak podle něj budou většinou považováni za tzv. daňové nerezidenty (mimo EU/EHP) a ti mají nárok pouze na dvě uvedené slevy.

Slevy na děti pro Ukrajince neplatí

Zákon o daních z příjmů přitom nabízí širokou škálu slev: 

 • slevu základní 30 840 Kč – měsíčně 2 570 Kč
 • slevu na manžela/manželku – 24 840 Kč
 • základní slevu na invaliditu 2 520 Kč – měsíčně 210 Kč
 • rozšířenou slevu na invaliditu 5 040 Kč – měsíčně 420 Kč
 • slevu na držitele průkazu ZTP/P 16 140 Kč – měsíčně 1 345 Kč
 • slevu na studenta 4 020 Kč – měsíčně 335 Kč
 • slevu za umístění dítěte 16 200 Kč.

Daňové zvýhodnění na děti je pak aktuálně v této výši:

 • na jedno dítě 15 204 Kč – měsíčně 1 267 Kč
 • na druhé dítě 22 320 Kč – měsíčně 1 860 Kč
 • na třetí a další dítě 27 840 Kč – měsíčně 2 320 Kč.

Jak uvedla Finanční správa ČR, ve většině případů se budou uprchlíci i nadále považovat za české daňové nerezidenty, protože jsou daňovými rezidenty Ukrajiny. 

Kdo může být daňovým rezidentem České republiky? 

Aby se Ukrajinci mohli stát daňovými rezidenty České republiky, museli by splnit několik podmínek:

 • muselo by se jednat o fyzickou osobu, která má v České republice bydliště nebo se zde zdržuje alespoň 183 dnů v daném kalendářním roce,
 • bydlištěm na území České republiky se pak rozumí stálý byt (vlastní, pronajatý), který má fyzická osoba kdykoliv k dispozici a za okolností jejího osobního a rodinného stavu, z nichž je možné usoudit úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat, v překladu to znamená, že v bytě musí žít např. s manželem/manželkou, dětmi a byt je využíván v návaznosti na ekonomické aktivity poplatníka, čímž je právě zaměstnání 

To zřejmě většina příchozích Ukrajinců nesplní a tak musí počítat i s nižší mzdou. Jak dále upozornil Jan Molín, kritéria pro určení daňového rezidenství jsou navíc ještě složitější a vycházejí i ze smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi Českou republikou a Ukrajinou.

Daně II

Pokud Ukrajinci budou chtít i přesto uplatnit alespoň základní slevu, budou muset u svého zaměstnavatele učinit prohlášení poplatníka k dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, které budou moci podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele, a to nejpozději do 30 dnů po nástupu do zaměstnání a potom každoročně do 15. února pro běžné zdaňovací období.

Informace o Ukrajině: Všechny články na jednom místě

Výjimku budou činit dohody. Pokud poplatník prohlášení nepodepíše a v případě dohody o provedení práce si vydělá měsíčně do 10 000 korun, výdělek mu bude snížen pouze o srážkovou daň, tedy o 15 %. V případě dohody o pracovní činnosti se pak při stejných podmínkách jedná o příjem do 3500 korun měsíčně.

Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:

POMOC PRO UPRCHLÍKY

FINANCE A BYZNYS

IT A KYBERBEZPEČNOST

UŽITEČNÉ RADY

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).