Hlavní navigace

Cedule u rozpékaného pečiva nikdo nečte, reagují na nový zákon obchodníci

Autor: www.sxc.hu
Redakce

Do připomínkového řízení zamířil nový zákon o potravinách, který rozšiřuje množství povinných informací u potravin. Podle obchodníků ale nic dobrého nepřinese.

Doba čtení: 2 minuty

Informace na obalech potravin by se brzy měly rozrůst o další údaje. Podle novely zákona o potravinách, kterou poslalo do připomínkového řízení ministerstvo zemědělství, by na obalech měla přibýt data o alergenních látkách, výživových látkách a konkretizovat se země původu. Množství povinných informací se rozšíří i u nebalených potravin. Ty budou muset být navíc nově vyznačeny přímo tam, kde je potravina nabízena k prodeji, nebo těsně v její blízkosti. Konkrétně půjde o údaje o názvu potraviny, třídě jakosti, datu použitelnosti, o použití látek vyvolávajících alergie, či o přítomnosti sladidel, kofeinu, fytosterolů. V určených případech bude nutné doplnit i zemi původu.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.sxc.hu

Ilustrační obrázek.

Hlavním cílem nové úpravy je podle ministerstva zemědělství posílit ochranu zdraví spotřebitelů a jejich informovanost. Ministerstvo si od novely rovněž slibuje zvýšení efektivity výkonu dozoru. Musíme zefektivnit kontrolu nejen proto, že usilujeme o malý, úsporný stát, ale i proto, aby si u obchodníka nepodávali dveře různí kontroloři, z nichž jeden sleduje balené maso a druhý nezpracované, komentoval ministr zemědělství Petr Bendl.

Kromě změny u značení potravin zákon rovněž upravuje kompetence dozorových orgánů a zvyšuje pokuty za porušení předpisů. Dosavadní sankce do 1 milionu korun za prohřešky administrativní povahy vzroste až na 3 miliony korun a sankce za nedodržení požadavků na jakost, podmínky uchování, označování či jiné požadavky vyplývající z předpisů EU bude nově do 10 milionů korun. V současnosti přitom strop pokuty činí 3 miliony korun.

Čtěte také na Vitalia.cz: Bude s novým zákonem o potravinách spotřebiteli lépe?

Obchodníkům se změny nezamlouvají

Novelizace zákona se ale nelíbí obchodníkům, podle kterých zvýší administrativní a finanční zátěž podnikatelů. Jak upozorňuje Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) už dávno má být u produktů možné dohledat jejich původ, v ČR se ale nařízení nedodržuje. Pokud by bylo toto nařízení respektováno a dodržováno, nebylo by podle svazu nutné přistupovat k radikálním a výrazně omezujícím řešením, která přináší nový zákon.

Čtěte také: Potravinynapranyri.cz pod lupou. Víme, kdo má nejvíce nálezů špatných potravin

Content 2018 Tip Hažmuková

Jak navíc tvrdí svaz, rozšíření povinných informací nepřinese spotřebitelům žádné výhody. Jako absolutní nesmysl se ukázalo již označování rozpečeného a čerstvého pečiva. Zákazníci kupují to, na co jsou zvyklí, co jim chutná a čtením cedulek se zabývá jen velmi malé procento, říká prezident SOCR ČR Zdeněk Juračka.

Pečivo od svazu pekařů

Svazu se nezamlouvají ani změny v působní dozorových orgánů a zvýšení pokut, které mohou mít údajně likvidiční charakter. SOCR ČR proto navrhuje v zákoně rozlišit chyby způsobené lidským faktorem a systémové chyb. Je především v zájmu spotřebitelů, aby byl pololegální a nelegální trh co nejdříve a co nejvíce omezen. Zároveň doufáme, že to bude znamenat podporu kvalitních obchodníků, nikoliv naopak, uzavřel Zdeněk Juračka.