Hlavní navigace

Cedule u rozpékaného pečiva nikdo nečte, reagují na nový zákon obchodníci

22. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.sxc.hu
Do připomínkového řízení zamířil nový zákon o potravinách, který rozšiřuje množství povinných informací u potravin. Podle obchodníků ale nic dobrého nepřinese.

Informace na obalech potravin by se brzy měly rozrůst o další údaje. Podle novely zákona o potravinách, kterou poslalo do připomínkového řízení ministerstvo zemědělství, by na obalech měla přibýt data o alergenních látkách, výživových látkách a konkretizovat se země původu. Množství povinných informací se rozšíří i u nebalených potravin. Ty budou muset být navíc nově vyznačeny přímo tam, kde je potravina nabízena k prodeji, nebo těsně v její blízkosti. Konkrétně půjde o údaje o názvu potraviny, třídě jakosti, datu použitelnosti, o použití látek vyvolávajících alergie, či o přítomnosti sladidel, kofeinu, fytosterolů. V určených případech bude nutné doplnit i zemi původu.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.sxc.hu

Ilustrační obrázek.

Hlavním cílem nové úpravy je podle ministerstva zemědělství posílit ochranu zdraví spotřebitelů a jejich informovanost. Ministerstvo si od novely rovněž slibuje zvýšení efektivity výkonu dozoru. Musíme zefektivnit kontrolu nejen proto, že usilujeme o malý, úsporný stát, ale i proto, aby si u obchodníka nepodávali dveře různí kontroloři, z nichž jeden sleduje balené maso a druhý nezpracované, komentoval ministr zemědělství Petr Bendl.

Kromě změny u značení potravin zákon rovněž upravuje kompetence dozorových orgánů a zvyšuje pokuty za porušení předpisů. Dosavadní sankce do 1 milionu korun za prohřešky administrativní povahy vzroste až na 3 miliony korun a sankce za nedodržení požadavků na jakost, podmínky uchování, označování či jiné požadavky vyplývající z předpisů EU bude nově do 10 milionů korun. V současnosti přitom strop pokuty činí 3 miliony korun.

Čtěte také na Vitalia.cz: Bude s novým zákonem o potravinách spotřebiteli lépe?

Obchodníkům se změny nezamlouvají

Novelizace zákona se ale nelíbí obchodníkům, podle kterých zvýší administrativní a finanční zátěž podnikatelů. Jak upozorňuje Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) už dávno má být u produktů možné dohledat jejich původ, v ČR se ale nařízení nedodržuje. Pokud by bylo toto nařízení respektováno a dodržováno, nebylo by podle svazu nutné přistupovat k radikálním a výrazně omezujícím řešením, která přináší nový zákon.

Čtěte také: Potravinynapranyri.cz pod lupou. Víme, kdo má nejvíce nálezů špatných potravin

Jak navíc tvrdí svaz, rozšíření povinných informací nepřinese spotřebitelům žádné výhody. Jako absolutní nesmysl se ukázalo již označování rozpečeného a čerstvého pečiva. Zákazníci kupují to, na co jsou zvyklí, co jim chutná a čtením cedulek se zabývá jen velmi malé procento, říká prezident SOCR ČR Zdeněk Juračka.

Pečivo od svazu pekařů

Svazu se nezamlouvají ani změny v působní dozorových orgánů a zvýšení pokut, které mohou mít údajně likvidiční charakter. SOCR ČR proto navrhuje v zákoně rozlišit chyby způsobené lidským faktorem a systémové chyb. Je především v zájmu spotřebitelů, aby byl pololegální a nelegální trh co nejdříve a co nejvíce omezen. Zároveň doufáme, že to bude znamenat podporu kvalitních obchodníků, nikoliv naopak, uzavřel Zdeněk Juračka.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).