Hlavní navigace

Exekuce zvířat podle nového občanského zákoníku. Můžete o svého mazlíčka přijít?

23. 10. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Dlužníci, kteří jsou zároveň chovatelé domácích zvířat, řeší nová ustanovení občanského zákoníku. Ta totiž nebyla jednoznačná ohledně exekuce zvířat.

Nový občanský zákoník, který je dostupný v úplném znění online již nyní na zakony.podnikatel.cz, řeší i problematiku zvířat. Na ně se podle zákona nahlíží jako na movitou věc. Nová právní úprava řeší dvě hlavní oblasti týkající se zvířat. Chov zvířat v nájmu a exekuci zvířat. Více článků o novém občanském zákoníku


Autor: Podnikatel.cz

Můžete o svého mazlíčka kvůli exekuci přijít?

Občanský zákoník výrazně zjednodušuje nájemní smlouvy. Od ledna 2014 tak může nájemce chovat v bytě pronajímatele zvíře i přes jeho nesouhlas. Jedinou podmínkou je, že nesmí způsobit pronajímateli či ostatním obyvatelům domu nepřiměřené obtíže. Majitel bytu nesmí nájemci zvíře v bytě zakázat, i když se mu to nelíbí. Proto doporučujeme vyhradit si souhlas s chovem zvířat přímo v nájemní smlouvě, uvádí Jan Zachystal ze společnosti RE/MAX Alfa.

Kromě chovu zvířat v nájem řeší nový občanský zákoník případný exekuční postih, který se může vztahovat i na zvíře, protože se na něj nahlíží jako na movitou věc. Nový občanský zákoník na exekučním postihu zvířat nic nemění. Změnu se podařilo zanést do novely občanského soudního řádu účinné od 1. ledna 2013 díky iniciativě Exekutorské komory ČR a Ligy na ochranu zvířat.

Ustanovení se týká exekučního postihu zvířat v lidské péči, nikoliv hospodářských zvířat a zvířat v zájmovém chovu. Je zakotveno v novele občanského soudního řádu v § 322 o věcech, které nepodléhají výkonu rozhodnutí, resp. o věcech, jež jsou vyloučeny z exekuce.

(1) Z věcí, které jsou ve vlastnictví povinného, se nemůže týkat výkon rozhodnutí těch, které povinný nezbytně potřebuje k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny nebo k plnění svých pracovních úkolů, jakož i jiných věcí, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly.

(2) Takto jsou z výkonu rozhodnutí vyloučeny zejména

(…)

e) zvířata, u nichž hospodářský efekt není hlavním účelem chovu a která slouží člověku jako jeho společník.

Více v novele občanského soudního řádu

Domácí mazlíčci se tak stanou nezabavitelným majetkem společně s běžnými oděvními součástmi, snubním prstenem nebo hotovostí ve výši dvojnásobku životního minima. Ačkoliv jsou domácí mazlíčci podle aktuálně platného občanského zákoníku věcmi, exekučně je postihnout nelze. Jsou zákonem specifikovanou výjimkou. Chystaná úprava předpisu se tohoto pravidla nijak nedotkne, shrnuje prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Přitom exekutoři dle současné právní úpravy zvíře zabavit mohou. Naštěstí exekutoři k takovému způsobu exekuce nikdy nepřistoupili. K exekučnímu postihu zvířat docházelo zcela výjimečně. Nešlo však o psy a kočky, ale o zvířata hospodářská a v zájmovém chovu. Takto jsme dražili například stádo krav nebo koně, uzavírá Jiří Prošek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).