Hlavní navigace

Firmy nejsou spokojené s kontrolami nemocných, plánují vlastní

26. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Počet nemocných podle ČSSZ sice meziročně klesl, marodí ale déle. Z průzkumu vyplývá, že firmy chtějí zavést vlastní kontroly zaměstnanců na nemocenské.

Počet lidí, kteří jsou v pracovní neschopnosti, klesá. Stejně tak se snížil počet prostonaných dnů. Naopak se prodloužila průměrná doba jedné pracovní neschopnosti. Vyplývá to z aktuálních statistik České správy sociálního zabezpečení.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Nemocných ubývá, ale marodí déle

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Nejčastější jsou nemoci dýchací soustavy.

Česká správa sociálního zabezpečení evidovala ke konci září celkem 898 355 ukončených dočasných pracovních neschopností. To je o 12 procent méně než vloni, kdy bylo ke konci září přes milion ukončených dočasných pracovních neschopností. Za leden až září letošního roku tak byli zaměstnanci nemocní 42 319 619 dní, zatímco vloni se ve stejném období jednalo o 46 423 995 dní. Průměrně jedna pracovní neschopnost trvala 47,11 dne, což je o jeden a půl dne více než loni. Déle přitom zůstávaly doma ženy než muži. Nejvíce marodili Pražané a lidé z Moravskoslezského kraje, nejméně naopak zaměstnanci v Karlovarském kraji. 

Na počtu pracovních neschopností se podle Jany Buraňové, vedoucí oddělení komunikace a tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení, i ke konci září nejvíce, téměř z jedné třetiny, podílely nemoci dýchací soustavy. Druhou nejfrekventovanější diagnózou jsou nemoci pohybové soustavy, jako jsou například nemoci páteře.

Zaměstnavatelé plánují vlastní kontroly

Průzkum související s pracovní neschopností aktuálně provedl také pracovní portál Prace.cz. Z dotazování středních a velkých firem vyplynulo, že většinou nejsou spokojené s kontrolami České správy sociálního zabezpečení u nemocných a celých 38 procent proto plánuje zavést kontroly vlastní. Kontrolu ze strany zaměstnavatele přitom už zažilo 13 procent z dotazovaných. Zaměstnavatelé nemocenskou vyplácejí do 21. dne nemoci zaměstnance, vyjma prvních tří dnů nemoci. 

MM_socky3

Čtěte také: Změny v poskytování náhrady mzdy od roku 2012

Sick days: Možnost, jak omezit nemocenskou

Část zaměstnavatelů svým lidem poskytuje možnost čerpání tzv. sick days, díky níž zaměstnanci mohou v případě potřeby zůstat den či dva doma bez zbytečného papírování a ztráty příjmu. V případě chřipky či některé lehčí nemoci to obvykle stačí na uzdravení a lidé se díky tomu navíc také vyhýbají zbytečnému stresu, vysvětluje postup, jak se některé firmy staví k nemocnosti svých zaměstnanců, Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, která provozuje portály Prace.cz a Jobs.cz. Sick days jsou podle něj výhodné pro zaměstnavatele i zaměstnance.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).