Hlavní navigace

Firmy volají po předčasných volbách, nechtějí „paroubkizaci“

26. 3. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Pád vlády podnikatele nepříjemně překvapil. Vesměs vyhlášení nedůvěry považují za špatnou zprávu, obávají se zhoršení image ČR ve světě a destabilizace hospodářství. Poslední, co by si pak firmy přály, je vláda Jiřího Paroubka.

Podnikatele úterní pád vlády zaskočil. Rozhodnutí poslanecké sněmovny považují na nezodpovědné a obávají se destabilizace tuzemského hospodářství. Současně se firmy domnívají, že se zhorší image republiky v zahraničí. Jako neschůdnější cestu ze současného stavu vidí podnikatelé v co nejbližších předčasných volbách, poslední, co by si přáli, je pak vláda Jiřího Paroubka.

Poslanci podnikatele nevyslyšeli

Poslanci v úterý nevyslyšeli volání podnikatelů, aby uprostřed ekonomické krize a českého předsednictví EU neodvolávali vládu. Pomocí těsné většiny 101 hlasů se včera opozici podařilo vyjádřit vládě nedůvěru, a ta tak přes svého šéfa Mirka Topolánka musí podat v nejbližších dnech demisi. Sociální demokraté již před hlasováním potvrdili, že vládu nechají i v demisi dokončit předsednictví EU. Poté by ČSSD uvítala vládu odborníků a předčasné volby. Čtěte více: Den po pádu vlády, před kterým podnikatelé varovali.

Proti apolitické vládě se však staví ODS, která v případě nemožnosti sestavení nekomunistické vlády požaduje předčasné volby už v létě. Velká pozornost se proto nyní ubírá směrem k prezidentovi Václavu Klausovi, který rozhodne o tom, kdo se pokusí sestavit novou vládu. Prezident zatím své představy nekonkretizoval, jen oznámil, že hodlá postupovat v souladu s ústavním pořádkem.

Firmy výsledek hlasování nemile překvapil

Podnikatelskou veřejnost výsledky úterního hlasování nepříjemně překvapily a vesměs je firmy označují za špatnou zprávu. Hospodářská komora ČR včera uskutečnila mezi firmami bleskový průzkum, který se týkal pádu vlády. Z průzkumu vyplynulo, že konec současného kabinetu považuje za negativní zprávu takřka tři čtvrtiny (73 %) respondentů z celé České republiky. Podle nich se jednalo v současné situaci o nejlepší možnou vládu. Ankety se zúčastnilo přes 2000 firem.

Podnikatelé jsou zděšeni. Namísto životně důležitých opatření k oživení ekonomiky a uvolnění dopadů krize očekávají díky pádu vlády její prohloubení a zastavení stabilizačních a prorůstových opatření, komentoval výsledky prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. Podle Petra Kužela parlament vyslovením nedůvěry vládě zklamal důvěru českých podnikatelů, kteří čekají na zavedení nových opatření, které by jim odlehčily v současné hospodářské krizi. Čtěte také: Návrhům NERVu chybí podstatná věc, a to okamžitá účinnost.

Na každé vládě najdeme něco, co by se dalo zlepšit. Vyslovení nedůvěry je ale tím nejhorším řešením, připojil se Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.

Vláda Mirka Topolánka prosazovala řadu reforem a opatření, která byla v zájmu zaměstnavatelů. Nedokázala však reformy v konečném důsledku dostatečně prosadit a zrealizovat. Kabinet poměrně pozdě reagoval na blížící se světovou hospodářskou recesi, ještě koncem roku byly oficiální predikce růstu HDP vysoké a k protikrizovým opatřením se přistoupilo až po měsících vyčkávání, doplnil serveru Podnikatel.cz Milan Mostýn, tiskový mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Banner - Ekonomická recese

Vadí hlavně nejistota a špatná image ve světě

Podnikatelům především vadí nejistota ohledně dalšího ekonomického a politického vývoje (55,3 %) a mezinárodní ostuda a ztížení pozice ČR v rámci předsednictví EU (59 %). Necelá polovina firem se také obává zpomalení, či dokonce zastavení protikrizových opatření.

Obchodní úspěchy jsou do značné míry odvislé od toho, jak je ve světě tento obraz České republiky vnímán. Jakékoli změny vlády a politické otřesy v době českého předsednictví jsou z hlediska podnikatelského a obchodního vnímány v zahraničí negativně, protože to vyjadřuje nestabilitu a nejistotu, vysvětlil prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Podobný názor na celou věc zastává i Svaz průmyslu a dopravy ČR, který vyslovení nedůvěry vládě považuje jen za dovršení současné politické situace země. Problém svaz spatřuje v tom, že se politická elita nedokázala dohodnout a usednout k jednomu stolu tak, aby společně řešila dopady globální krize.

Podle podnikatelů je třeba též Česko vnímat ve středoevropském kontextu, kdy se především Maďarsko dostalo do hluboké krize, díky níž výrazně oslabuje jeho měna. Nejde tedy jen o faktor politické nestability v ČR, nýbrž o širší záběr poklesu HDP, oslabení středoevropských měn a státního bankrotu některých zemí, připomíná Milan Mostýn.

Velké obavy panují ohledně realizace protikrizových opatření. Podle názoru firem bude nyní složitější cokoli prosadit. Podnikatelský sektor se též bojí toho, že poslanci se začnou místo krize zabývat zákulisními vyjednáváními a předvolební agitací. Čtěte také: Poslanci se včera nešetřili, častovali se grázly a zbabělci.

MM červen tip 1

Anketa

Co si myslíte o pádu vlády?

Na tahu je teď Václav Klaus

Přání podnikatelů se zdá proto logické: „Vyhlašte co nejdříve předčasné volby.“ Přes dvě pětiny (40,2 %) dotazovaných podnikatelů v nich vidí nejrozumnější řešení stávajícího stavu. Skoro třetina (30,9 %) respondentů by pak dala další šanci Mirkovi Topolánkovi.

Vše nyní závisí na Václavu Klausovi, který nového ministerského předsedu vybere. Jak se rozhodne, prezident doposud neoznámil. Pád vlády není věcí neznámou a v plně fungujícím ústavním systému není věcí nijak katastrofickou. Za mých šest let v nejvyšší ústavní funkci je to čtvrtý případ. Tuto situaci jsme úspěšně vyřešili již čtyřikrát a chtěl bych ubezpečit celou českou veřejnost, že bude vyřešena i nyní, řekl dnes Václav Klaus. Na konkrétní kroky si musí ale veřejnost počkat.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).