Hlavní navigace

Hospodářská kriminalita způsobuje firmám milionové škody

16. 10. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Celkem 61 % společností, které působí v ČR, se stalo v uplynulých 2 letech obětí hospodářské kriminality, přičemž škody v důsledku ztrát stály české podniky 34 mil. Kč. Na 1 společnost to pak vychází průměrně 34 mil. Kč. Navíc více než třetina podniků se musela vypořádat se ztrátami ve výši zhruba 5 mil. Kč, zatímco v roce 2005 to bylo pouze 13 % respondendů. Nárůst počtu škod vyšších jak 250 tis. USD se tedy zvýšil o neuvěřitelných 169 %.

Hospodářská kriminalita si odvětví nevybírá, žádné není proti ní imunní. Přesto se nejčastěji vyskytovala v pojišťovnictví a v maloobchodě (57 %), ve veřejném sektoru (54 %), finančních službách (46 %) a v automobilovém průmyslu (44 %).

Korupce a uplácení zůstávají v ČR vážným problémem, neboť z průzkumu vyplynulo, že téměř každá 2. firma se domnívá, ztratila obchodní příležitost jen kvůli tomu, že nebyla ochotna uplácet. A 30 % oslovených firem se domnívá, že se ocitly v situaci, kdy byly požádány o úplatek.

Celosvětový průzkum hospodářské kriminality každé 2 roky provádí společnost PriceWaterhou­seCoopers. Oslovila 5400 respondentů ze 40 zemi, přičemž 79 respondentů bylo z ČR.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).