Hlavní navigace

HN: Pololetní výsledky českých bank nad očekáváním

29. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výsledky hospodaření českých bankovních ústavů za 1. pololetí roku 2008 překonaly očekávání. Informují o tom Hospodářské noviny. Zatímco loni banky vydělaly 22,314 miliardy korun, letos je to 26,566 miliardy korun. Čistý zisk tak vzrostl téměř o 20 %.

Nejvíce bankám rostou zisky z úroků z poskytnutých úvěrů. Růst zisku z bankovních poplatků není tak výrazný.

V české bankovním sektoru působí celkem 37 bank. Největší nárůst zisku lze pozorovat u velkých hráčů na trhu. Česká spořitelna a Komerční banka si polepšily o více než 20 %, ČSOB a GE Money Bank rostly přes 4 %, UniCredit Bank skoro o polovinu a sloučená Raiffeisenbank a eBanka o více než 80 %.

Pro druhé pololetí očekávají bankéři spíše pokles růstu zisku. Může za to menší objem poskytnutých hypoték.

HN, Právo, LN: Návrh rozpočtu na rok 2009 – deficit 38,1 miliardy

Návrh státního rozpočtu na rok 2009 je připraven. Materiál nyní odchází z Ministerstva financí do vlády, píší Hospodářské noviny, deník Právo a Lidové noviny.

Rozpočet je připraven jako schodkový. Deficit má činit 38,1 miliardy, což by představovalo 1,6 % HDP a umožnilo by to dodržet maximálně tříprocentní rozpočtový schodek nutný k přijetí eura.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).