Hlavní navigace

Končíte studium? Víme, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním

23. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Absolventi, kteří nezačnou rovnou podnikat nebo se nestanou zaměstnanci, nemusí zatím řešit sociální pojištění. Zdravotnímu pojištění se však nevyhnou.

Studenti, kteří ukončí v těchto dnech studium, nemají za povinnost začít ihned odvádět sociální pojištění. To začnou platit až tehdy, když začnou pracovat, ať už jako zaměstnanec nebo OSVČ. Pozor však na to, že u zdravotního pojištění je situace odlišná.

Sociální pojištění se platí, až když začnete vydělávat

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Mnoho studentů v těchto dnech ukončuje své studium na středních či vysokých školách a řeší, zda musí platit sociální pojištění. Jak ujišťuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), absolventi, kteří po skončení studia nezačnou pracovat nebo se zaregistrují na úřadu práce, povinnost platit pojistné na důchodové pojištění nemají. Pojistné začnou platit až tehdy, kdy se stanou zaměstnanci nebo když začnou podnikat.

Pokud absolventi nastoupí do zaměstnání, musí platit důchodové pojištění, pokud jejich zaměstnání zakládá účast na nemocenském pojištění. To je v případě, že se zaměstnavatelem mají uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti s příjmem alespoň 2 500 Kč měsíčně. Pojistné se hradí i tehdy, pokud pracují na základě dohody o provedení práce a je jim v kalendářním měsíci zúčtována odměna u jednoho zaměstnavatele nad 10 000 Kč. Odvádět pojistné za zaměstnance je v těchto případech povinností zaměstnavatele, doplnila Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Jestliže se absolvent dá na dráhu podnikání jako OSVČ, musí to oznámit na předepsaném tiskopisu příslušné OSSZ podle svého trvalého bydliště (může tak učinit i prostřednictvím živnostenského úřadu či CzechPOINTu). OSVČ, která vykonává hlavní samostatnou výdělečnou činnost má vždy povinnost odvádět alespoň minimální zálohy na důchodové pojištění. Ty pro rok 2015 činí 1 943 Kč měsíčně. 

Čtěte také: Vysoké školy podnikatelům ve studiu moc nepomáhají

Zdravotní pojištění se platit musí

Odlišná situace je však u zdravotního pojištění. U absolventů vysoké školy platí, že zdravotní pojištění za ně platí stát ještě měsíc následující po završení vysokoškolského studia. Dnem ukončení studia je přitom den, kdy byla vykonána předepsaná závěrečná státní zkouška, případně její poslední část. Za absolventy středoškolského studia, kteří neplánují pokračovat na vysoké či vyšší odborné škole, platí stát zdravotní pojištění ještě po dobu prázdnin, tedy do 31. srpna.

I když následně nezačne absolvent pracovat nebo podnikat, musí zdravotní pojištění řešit. Může se přihlásit na úřad práce a po dobu vedení v evidenci uchazečů o práci bude za něj pojistné i nadále platit stát. Jestliže se absolvent na úřad práce nepřihlásí a nezačne ani podnikat nebo pracovat, musí se své zdravotní pojišťovně nahlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů a hradit zdravotní pojišťovně částku 1 242 Kč měsíčně.

Čtěte také: Čtěte praktický návod pro studenty, kteří chtějí o prázdninách začít podnikat

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).