Hlavní navigace

Podnikatelé zatím požádali o 320 milionů korun na záruky, limitují je ale omezení

16. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikatelé zatím hojně využívají jedno z protikrizových opatření vlády. Jde o záruky na bankovní úvěry, které firmám poskytuje Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Za měsíc fungování těchto záruk požádali podnikatelé v 55 žádostech již o 320 milionů ko­run.

ČMZRB zatím schválila třetinu žádostí v programu podpory provozního financování, jednu zamítla. Bylo tam pro nás příliš vysoké riziko, uvedl člen představenstva ČMZRB Lubomír Rajdl.

Banka doposud také neobdržela 1,8 miliardy korun, které jí na program má poskytnou ministerstvo průmyslu a obchodu. Vláda slíbila, že prostředky zašle nejpozději do 20. dubna 2009. Programy to ale nijak neomezuje, zatím zdroje máme, doplnil Rajdl. Čtěte více: Návrhům NERVu chybí podstatná věc, a to okamžitá účinnost.

Zároveň však Rajdl dodal, že většímu zájmu o záruky brání skutečnost, že programy vláda omezila pouze na sektor průmyslu a stavebnictví. Poptávka podnikatelů po provozním financování jde i jiným směrem, například ze sektoru služeb či maloobchodu, uvedl Rajdl.

Záruční a rozvojová banka kromě záruk na provozní financování dává i garance na investiční úvěry, kde podnikatelé v současnosti podali 65 žádostí za 900 milionů korun. Banka do dneška schválila 40 % z nich.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).