Hlavní navigace

Sdružení pohřebnictví porušilo hospodářskou soutěž, dostane pokutu půl milionu korun

25. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Sdružení pohřebnictví ČR porušilo zákon o ochraně hospodářské soutěže a musí zaplatit pokutu půl milionu korun. Potvrdil to dnes antimonopolní úřad. Důvodem se stalo jednání sdružení, které od roku 2002 přijalo několik předpisů a metodik, které se podle úřadu neslučovaly se zákonem.

Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vadil například „Kodex cti“, který omezoval cenovou soutěž mezi členy sdružení. Jednotlivé pohřební firmy totiž nemohly snížit cenu pod aktuální „obvyklou“ úroveň, jinak by jim hrozil postih ze strany Sdružení pohřebnictví.

Jako problematický se úřadu také zdál dokument s jménem „Zásady určující základní pravidla práce subjektů ucházejících se o ‚Znak kvality‘ propůjčovaný Sdružením pohřebnictví v ČR“. Tato norma totiž zakazovala podávat informace srovnávající ceny mezi konkurenty.

Dále pak šlo o tři metodické materiály (např. „Jak postupovat při kopání hrobů“), které vždy obsahovaly metodický návod na stanovení ceny za určité služby, což je z hlediska zákona o ochraně hospodářské soutěže nepřípustné, neboť tento zakazuje koordinaci nejen ve vztahu ke konečné výši cen, ale i přesné metodiky jejich stanovení, uvádí antimonopolní úřad na svých internetových stránkách.

Sdružení se nelíbí výše pokuty, protože je podle jeho představitelů likvidační. Úřad oponuje, že výše pokuty musela být citelná, jinak by neměla tížený efekt.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).