Hlavní navigace

Sklizeň obilí má být podle statistiků nadprůměrná

13. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zemědělci by měli letos sklidit až o osm procent více obilí a řepky než loni. Vyplývá to z odhadů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zemědělci ale nejsou v předpokládaných výnosech tak optimističtí, protože obilí a řepku na konci června poničily prudké bouřky.

Odhady statistiků naznačují dobrou sklizeň zejména obilovin a řepky. V porovnání s loňskou sklizní se očekává u obilí zvýšení o 7,9 procent a u řepky o 7,6 procenta. Stavy porostů ozimé pšenice, tritikale a zejména všech druhů jařin jsou vzhledem k mírné zimě a dostatečné vláze v jarních měsících na rozdíl od loňského roku lepší, uvedl ČSÚ. Osevní plocha u základních obilovin se přitom snížila o 21.000 hektarů, tedy o 1,5 procenta na 1,435 miliardy hektarů.

Agrární komora ale nečeká tak dobrou úrodu. Je třeba vědět, že ČSÚ údaje sbíral ještě před tím, než přišly bouřky. V číslech proto nejsou zahrnuty klimatické události, které postihly značnou část regionů, řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Navíc podle něj zemědělcům zatím při sklizni obilí nepřeje počasí.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).