Hlavní navigace

90 dnů a zpráva z datové schránky zmizí. Na zkoušku jsou 3 měsíce zdarma

25. 4. 2023

Sdílet

25.4.23 6krát/muž, šok, počítač, podnikatel, kluk, zděšení Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Doba, po kterou jsou datové zprávy v datové schránce uchovávány, je omezená. Datové zprávy zůstávají standardně v datové schránce 90 dnů od doručení přihlášením uživatele.

Dobu pro uchování zpráv je možné prodloužit. K dispozici je jedna z funkcionalit datové schránky, a to tzv. Datový trezor. Ten uchovává datové zprávy i po 90 dnech. Jde však o placenou službu. 

OSVČ, kterým byly nově a povinně zřízeny datové schránky, nyní chodí zpráva informačního systému datových schránek o možnosti 3 měsíců uložení datových zpráva po 90denní lhůtě zdarma. 

Zprávy zůstávají v datovkách jen 90 dnů. Pomůže Datový trezor, je však placený Přečtěte si také:

Zprávy zůstávají v datovkách jen 90 dnů. Pomůže Datový trezor, je však placený

Abychom používání datové schránky usnadnili a pomohli seznámit se s funkcionalitami, uložíme datové zprávy na 3 měsíce zdarma. Nemusíte nic dělat, zprávy budou uloženy automaticky, je uvedeno ve zprávě. 

Uložení bude aktivní ode dne, kdy první zpráva v datové schránce dosáhne 90 dnů od doručení, od této chvíle bude také možné službu modifikovat nebo vypnout. Takto je možné uložení 20 zpráv na 3 měsíce zcela zdarma. Využívání služby lze kdykoli ukončit nebo prodloužit.

Ztratili jste přístupové údaje do datové schránky? Víme, jak a kde získat nové Přečtěte si také:

Ztratili jste přístupové údaje do datové schránky? Víme, jak a kde získat nové

Kolik stojí Datový trezor

Datový trezor je zpoplatněn podle počtu datových zpráv, které jsou v něm ponechány. Cena za 20 zpráv činí 120 Kč včetně DPH ročně, za 100 zpráv 360 Kč, za 500 zpráv 3300 Kč a za maximum 5000 zpráv 29 500 Kč (individuálně se dá objednat i větší kapacita). V případě nejnižších 20 a 50 zpráv lze službu objednat jen formou předplaceného kreditu, u větších objednávek se pak dá uzavřít smlouva. Smlouva se uzavírá na 1 rok s automatickým prodloužením platnosti, a to na stránkách Datového trezoru

Kreditní Datový trezor lze pak aktivovat přímo v nastavení datové schránky. Platit lze prostřednictvím internetového bankovnictví, platební kartou nebo bankovním převodem. Každý nový uživatel může využít Datový trezor na zkoušku o kapacitě 20 zpráv bez jakýchkoliv závazků. 

Další možnosti uchování zpráv 

Jak upozorňuje server Lupa.cz, Datový trezor není jedinou možností, jak zprávy uchovávat. Kdo používá externí nástroje pro ovládání datovek, nic řešit nemusí, jelikož aplikace datovou zprávu stáhnou jako celek do počítače. Využít můžete také archiv na Portálu občana, kde je každému vyhrazena kapacita až 1 GB.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 5. 2023 16:07

    něco

    Nechápu limit 90 dní. Žádosti poslané ůřadům se dřív nevyřeší, pak nevím ani co jsem poslal původně. Velmi vtipné.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).