Hlavní navigace

Daň z mimořádných zisků bank do rozpočtu desítky miliard nepřinese

9. 5. 2023

Sdílet

9.5.23 2*/Leknutí, šok, zmatek, žena, dotaz Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Daň z mimořádných zisků bank jako jeden z nástrojů na záchranu státního rozpočtu nezafunguje tak, jak se ještě loni na podzim předpokládalo. Ministerstvo financí odhad výrazně snížilo. 

Loni v říjnu se ještě ve spojitosti s daní z mimořádných zisků bank odhadovalo, že si státní rozpočet polepší o více jak 30 miliard korun. Společně s daní z mimořádných zisků energetických firem se podzimní výpočet odhadoval na 80 miliard. Na jaře tohoto roku je ale prognóze zcela odlišná. Nyní ministerstvo financí odhaduje celkový výnos tohoto opatření na 40 miliard. 

Podívejte se, jak bude vypadat daňové přiznání k windfall tax Přečtěte si také:

Podívejte se, jak bude vypadat daňové přiznání k windfall tax

Jaké jsou důvody? 

Hlavním důvodem je fakt, že si finanční instituce zvýšily úrokové sazby z vkladů, tím se snížil jejich zisk. Což v rozhovoru pro Českou televizi potvrdil šéf Národní rozpočtové rady Mojmír HamplBanky si snížily zisk také dalšími legálními způsoby. Celkem slušně zvyšovaly rezervy a částečně i opravné položky na konci loňského roku – o osm nebo devět miliard korun – to všechno snižuje výnos z té daně. 

Dočasná mimořádná daň, tzv. windfall tax, funguje jako 60% daňová přirážka, která je aplikovaná na nadměrný zisk stanovený jako rozdíl mezi základem daně v daném roce a průměrem základů daně za poslední 4 roky (jde o roky 2018 – 2021) navýšeným o 20 %.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).