Hlavní navigace

Firmy mají povinnost vykazovat dovoz či vývoz zboží v rámci Evropské unie

26. 9. 2023

Sdílet

26.9.23 4krát/ pozor, upozornění, žena, úřednice Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Tato povinnost se týká firem, které dováží či vyváží zboží v rámci Evropské unie, jestliže fakturovaná hodnota zboží na straně dovozu či vývozu překročí 12 000 000 korun v průběhu kalendářního roku.

Jak odhalily kontroly Celní správy ČR, firmy vyvážejí, ale zboží nevykazují. Od začátku roku do poloviny září zahájil celní úřad 43 kontrol údajů o obchodu se zbožím mezi členskými státy Evropské unie a Českou republikou (INTRASTAT). Z toho 41 ukončil s pozitivním výsledkem. Na straně dovozu nevykázaly firmy zboží v hodnotě 428 milionu korun a u vývozu vysoko před miliardu korun, uvádí úřad. 

Chyba v celním prohlášení vás může připravit o peníze. Kde žádat o jejich vrácení? Přečtěte si také:

Chyba v celním prohlášení vás může připravit o peníze. Kde žádat o jejich vrácení?

Firmy zboží vyvážejí, ale nevykazují

Na základě statistických dat vyšlo najevo, že na straně dovozu zboží došlo k poklesu nevykázané hodnoty zboží v porovnání s loňským rokem za stejné období o 250 milionů. Naopak u zboží, které bylo vyvezeno do Evropské unie a nevykázáno v rámci INTRASTATU, došlo k enormnímu nárůstu. 

Zjištěná hodnota zboží vyvezeného do zahraničí a neevidovaného v rámci statistiky činila v předchozím roce 209 milionů. Letos celníci evidují vyvezené a ve statistice nepřiznané zboží v hodnotě 1 433 milionů.

Rekordmanem roku je firma, která nevykázala unijní obchod v hodnotě více než 621 milionů korun. Zkreslováním statistiky obchodu mezi zeměmi Evropské unie dochází ke ztrátě cenných makroekonomických i regionálních informací, uzavírá úřad. 

Kolik si můžete "nasyslit" levnějšího benzínu nebo nafty do kanystru? Přečtěte si také:

Kolik si můžete "nasyslit" levnějšího benzínu nebo nafty do kanystru?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).