Hlavní navigace

Babiš chystá další úlevu pro podnikatele, chce zrušit #EET

1. 4. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Hnutí ANO, podle licence: Rights Managed
[APRÍL] Andrej Babiš připravil další změnu, kterou chce podnikatelům pomoci. Na paškál si vzal tentokrát EET, která jde podle něj proti selskému rozumu.

Jde tak již o několikátou pozitivní novinku, kterou pro podnikatele ministr financí v posledních měsících připravil. Za všechny stačí jmenovat například změny u promíjení pokut u kontrolních hlášení, které Andrej Babiš prosadil před necelým měsícem a které pomohly tisícům podnikatelů.

EET jde proti zdravému rozumu, upozornil Babiš

Andrej Babiš pokračuje ve svém tažení proti byrokracii, přebujelosti státní regulace a dohledu nad podnikateli. Včera ve večerních hodinách oznámil, že navrhne zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Reagujeme tím na podněty z řad podnikatelů. Nechceme, aby se poctiví podnikatelé dostávali do problémů kvůli drobným pochybením. Dospěl jsem k názoru, že ne vždy Finanční správa ČR k tomu přistupuje se selským rozumem a lidsky. A ne vždy je rozlišeno mezi porušením zákona a drobnou chybou. Nejjednodušší proto bude celý systém zrušit, komentoval Babiš.

Nejde ale o jediné důvody. Podle Babiše jde od počátku o zcela zbytečný systém, který podnikatele stojí jen čas a peníze. Především finanční stránka věci je prý mnohdy až neúnosná, jelikož sleva na evidenci, kterou zákon obsahuje, ani zdaleka náklady nepokrývá. Sleva je navíc určená pouze pro fyzické osoby a činí maximálně 5000 korun. Řadu podnikatelů ale zavedení EET vyšlo na několik desítek tisíc korun. Tento nepoměr je alarmující, upozornil Babiš.

Důvody, kvůli kterým vláda Bohuslava Sobotky EET zavedla, Babiš navíc označil za zavádějící a falešné. Velké kritice podrobil především číslo 18 miliard Kč, které by údajně měla EET ročně přinést do rozpočtu. To číslo je vycucané z prstu. Vím, o čem mluvím, sám jsem s ním totiž přišel. Stačí se jen podívat na odhady finanční správy ohledně počtu podnikatelů v druhé vlně a skutečnost. Zatímco úřady předpokládaly přibližně 250 tisíc subjektů, ve skutečnosti se druhá vlna netýkala ani poloviny z nich, kritizoval Babiš.

Jana Lorencová, Babišova kolegyně z hnutí ANO už dříve na svém FB upozorňovala, že měsíční poplatky za EET slouží organizovanému zločinu. No, třeba by mohli podporovatelé EET založit sdružení, v němž by se vybíralo na důchody těch, co daně platili!!! Důchody chtít budou a z čeho? No z toho, co neplatíme my ostatní. Tak možná by ti, co jim důchody chtějí platit…To by bylo gesto a ne žvásty za každou cenu pro EET, vysvětlila před měsícem Lorencová na FB.

ODS je proti zrušení, EET se podle ní nemělo zavádět

Po zmírnění sankcí u kontrolních hlášení a zvýšení dotací a investičních pobídek pro Agrofert jde již o několikátou novinku, která je jednoznačně ve prospěch podnikatelů. Je však otázkou, zda návrh na zrušení EET projde Sněmovnou. Lidovci se už nechali slyšet, že s Babišovým plánem nesouhlasí. ANO nás podrazilo a navrhlo v rozporu s koaliční dohodou plošné zrušení EET, ČSSD se přidala, uvedl Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL. Ten zároveň upřesnil, že lidovci zaujmou nekompromisní postoj a jakýkoli vládní návrh, který předloží jejich koaliční partneři, ve třetím čtení bez výhrad podpoří.

Otazník též visí nad postojem ČSSD, která se dlouhodobě staví proti jakýmkoli výjimkám, které se netýkají registru smluv a státních firem, na které mají úzké vazby. Ústy svého předsedy se sociální demokraté nechali slyšet, že vyloučit z EET všechny podnikatele, kterých se EET týká, považují za nekoncepční. ČSSD nechce připustit, aby se z EET stal trhací kalendář. Pokládáme za chybu otevírat další a další možnosti, jak se EET vyhnout, neboť to popírá původní smysl zákona – narovnat podnikatelské prostředí, uvedl dále Sobotka. Jeho stranický kolega Vítězslav Jandák navíc upozornil, že pokud by se EET zrušila, podnikatelé by tržby nemuseli evidovat a EET by tak ztratila smysl.

Také opoziční ODS uvedla, že Babišův návrh nepodpoří. EET už nejde nijak napravit. Zrušení EET není řešení. Jediný smysl mělo EET nepřijímat, nechala se slyšet první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Podle Václava Klause mladšího, možného příštího budoucího lídra strany, šlo v případě EET o jasnou genderovou a zelenou totalitu, proti kterým je třeba se vymezit. Klaus tím zřejmě narážel na ženský rod slova evidence a anglický překlad zelené barvy, tedy „green“, který stejně jako EET obsahuje dvě písmena „e“ v řadě. Také podle Klause proto zrušení EET nic neřeší a jedinou cestou je vystoupit z Evropské unie, která stejně jako EET začíná na „e“ a navíc je rovněž ženského rodu.

Neutrální a povznesený postoj pak zaujala TOP 09. Její předseda Miroslav Kalousek se totiž již rok snaží o duchovní osvícení v tibetském klášteře, kam zamířil pěšky po pražské demonstraci proti návštěvě čínského prezidenta. Návrh Andreje Babiše naopak podporují komunisté, kteří by ale rádi zrušení EET spojili se znárodněním majetku podnikatelů a obnovením zemědělských družstev.

Zda se tedy zrušení EET podaří prosadit, není jisté. Jediné, co je jisté, že redakce serveru Podnikatel.cz přeje všem čtenářům příjemného apríla. 

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).