Hlavní navigace

Babiš: Novela zákona o daních z příjmů živnostníky a jejich rodiny podpoří

20. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Podle ministerstva financí podpoří zrušení základní slevy a znovuzavedení slevy na manželku a děti živnostníky a jejich rodiny.

Tím, že se OSVČ s paušály zruší základní sleva na dani a vrátí se jim sleva na manželku a zvýhodnění na děti, se prý podpoří živnostníci a jejich rodiny. Alespoň to tvrdí ministerstvo financí, které příslušnou novelu zákona o daních z příjmů předložilo.

Zákon podpoří živnostníky a jejich rodiny, tvrdí Babiš

Podle ministerstva odstraní navržené opatření o diskriminaci rodin živnostníků s dětmi využívajících výdajové paušály. Současná zákonná úprava, kterou prosadila minulá vláda, je diskriminační vůči rodinám drobných podnikatelů s dětmi. Nelze podle ní uplatnit slevu na dani na manželku a daňové zvýhodnění na vyživované dítě, pokud poplatník používá výdajové paušály, uvedl Marek Zeman, mluvčí ministerstva.

Navrhované změny však podpoří pouze OSVČ s paušály, jejichž manželka (manžel) nemá příjmy a mají k tomu nezaopatřené děti. Všechny ostatní OSVČ s paušály na změnách prodělají, a to až desetitisíce korun ročně. Na vrácení daňového zvýhodnění rodiny OSVČ nevydělají, jelikož ho po zrušení pro “paušálníka” zpravidla využila jejich manželka (manžel).

Čtěte také: Babišův plán rušit slevu na dani u paušálů vyjde řadu OSVČ na desetitisíce korun

Podnikatelé budou zítra jednat s Babišem

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Podle Babiše změny živnostníky a jejich rodiny podpoří.

O navržených změnách budou zítra jednat s ministrem financí Andrej Babišem také zástupci podnikatelů, konkrétně Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Ta proti zrušení základní slevy na pro OSVČ ostře vystupuje. Beru argument, že se musí sanovat díry ve státním rozpočtu, ale brát mohu pouze tam, kde něco najdu, začít u řemeslníků a drobných podnikatelů je nešťastné. Opatření bohužel míří na ty úplně nejmenší živnostníky, což je pro nás naprosto nepřijatelné. Oceňuji ale snahu ministra Babiše hledat řešení a jsem přesvědčen, že jej najdeme, uvedl k zítřejšímu jednání Karel Havlíček, předseda AMSP ČR.

Čtěte také: Zástupci podnikatelů: Zrušení slevy na dani pro OSVČ je opožděný apríl?

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).