Hlavní navigace

Brazílie se stala nejatraktivnější zemí pro investice do biopaliv

17. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Brazílie se dostala na první místo v atraktivitě zemí pro investice do biopaliv. Předstihla tak Spojené státy, které okupovaly první místo z loňského roku. Vyplynulo ze studie, kterou dnes zveřejnila společnost Ernst & Young. Postavení USA a evropských zemí uškodila hlavně současná finanční krize. Čtěte více: Krize od počátku až do současnosti.

Na postavení Brazílie má lví podíl zavedení povinného mísení B-3 pro motorová paliva. Zákon, kterým toto vláda zavedla, také přesně stanovuje dodržování poměru 3 % biodieselu a 97 % konvenční motorové nafty. Díky tomu se v Brazílii zvýšila roční spotřeba biodieselu z 800 milionů litrů na 1,2 miliardy. Čtěte více: Na silniční dani se dá ušetřit i tankováním benzínu.

Rostoucí zájem Indie o biopaliva podstatně zvýšil brazilský exportní potenciál na tento trh. Brazílie rovněž vyváží ethanol do USA a dalších zámořských zemí. Tuto strategii umožnily lokální investice do tamní distribuční sítě, které podporují mezinárodní expanzi brazilských biopaliv, komentoval Jonathan Johns, ředitel divize obnovitelných zdrojů energie (OZE) společnosti Ernst & Young.

Negativní vliv na postavení USA maji kromě finanční krize i neustálé politické debaty o biopalivech první generace a jejich dopadu na světové ceny potravin.

Nedávný výzkum Světové banky ukázal, že významný nárůst produkce biopaliv v USA a Evropě měl přímý vliv na prudké zvýšení cen potravin v globálním měřítku. Tato zjištění vedla investory k pečlivému zvažování investic na těchto trzích, uzavřel Jonathan Johns.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).