Hlavní navigace

České textilky si loni polepšily

12. 2. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tržby českých textilních společností se loni zvedly o 6,6 procenta. Naopak tuzemské oděvní podniky loni meziročně ztratily skoro devět procent na tržbách.Podle Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu celé odvětví loni zvýšilo tržby o čtyři procenta na 56,8 miliardy korun.

Hlavním důvodem růstu v odvětví je podle asociace oživení evropského a především německého trhu. Letos by ale mohl situaci zhoršit růst cen energií, který obor připraví o zhruba 450 milionů korun, uvádí asociace. Po slabších letech se nyní textilní odvětví vzmáhá, a to především díky výrobcům technických textilií, o něž je stále větší zájem třeba v automobilovém průmyslu a ve stavebnictví. Naopak oděvní podniky, které čelí silné konkurenci asijských výrobců, ztrácejí.

Podle asociace je nutné, aby se výroba podniků specializovala. Třeba havlíčkobrodský podnik Pleas přišel v posledních několika sezonách s novými materiály a dál expanduje a nabírá nové zaměstnance. Oproti tomu LONKA Příbor, která vyráběla ponožky a punčochové zboží 135 let, musela loni zastavit výrobu, protože neměla na její financování.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).