Hlavní navigace

Česko zasáhne zdražování rýže. Asijští vývozci omezují export

29. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Největší vývozci rýže, Vietnam a Indie, omezují export a tato plodina na světových trzích prudce zdražuje. Ceny rýže nadále porostou i v Česku.

Rýže v Česku zdražuje již řadu měsíců. Michal Mrázek z marketingu společnosti Vitana, která rýži na český trh dováží, potvrdil, že její cena v posledním roce vzrostla o desítky procent. Čeští distributoři nyní budou rýži nadále nakupovat dráže o desítky procent.

Indie a Vietnam omezily vývoz rýže v reakci na prudký růst světových cen, který se začíná projevovat i na jejich domácích trzích a ohrožuje výživu domácího obyvatelstva. Hanoj nařídila omezit vývoz rýže proti loňsku o 22 procent. Indie zvýšila minimální cenu rýže určené na export o více než 50 procent, čímž v podstatě ponechala možnost vyvážet pouze tu nejkvalitnější rýži. Vietnam je nyní druhým největším vývozcem rýže na světě za Thajskem, Indie je třetí.

V posledních letech produkce rýže zaostává za spotřebou, kterou žene vzhůru ekonomický růst a vzestup populace v rozvojovém světě. Světové zásoby jsou nyní na zhruba 72 miliónech tun, nejníže od poloviny 70. let.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).