Hlavní navigace

Kdo má nejhorší platební morálku? Ten, kdo má jít příkladem - stát

16. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

S platební morálkou začínají být firmy čím dál více na štíru. Z únorového průzkumu Hospodářské komory ČR vyplynulo, že tři čtvrtiny firem splácí své závazky pozdě. Podnikatelé proto žádají vládu, aby se tím začala zabývat. Paradoxem však na celé situaci zůstává to, že nejnespolehlivějším neplatičem je stát. Na pozdních platbách totiž stát dluží miliardy korun. Jen na Ostravsku ještě nezaplatil firmám, které se podílí na výstavbě dopravní infrastruktury, více než 1 miliardu Kč. Čtěte více: exPRESS: Podnikatelé neplatí faktury včas, může za to krize.

Tuzemské podniky mají obrovské problémy s tím, že stát neplní včas své závazky a platí pozdě. Stát by měl jít naopak příkladem, protože když nedodržuje zákony stát, pak je nedodržuje nikdo. Nejvíce postiženy jsou zejména malé a střední subdodavatelské firmy, které mají okamžité náklady, ale musí velmi dlouho čekat na platbu za odvedenou práci, uvedl Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.

Podnikatelům také vadí zastavování financování podniků ze strany bank. Stát si k tomu už ve výběrových řízeních dává do podmínek delší dobu splatnosti, než jakou stanovuje zákon. Není nic neobvyklého, že stát platí ve lhůtě 240 dní, což je velký extrém. Podobným problémům dnes firmy čelí i ze strany měst a obcí, které kvůli tomu, že dostávají později peníze od státu pak pozdě platí firmám, doplňuje Petr Kužel.

Firmy by proto uvítaly, aby se změnil režim platby DPH. Hospodářská komora navrhuje, aby podniky nemohly uplatnit odpočet DPH do té doby, dokud nezaplatí faktury. Podle komory by toto opatření zrychlilo platby a tím oživilo cash-flow ve firmách. Na státním rozpočtu by se navíc nijak negativně neprojevilo, ale fungujícím firmám by výrazně pomohlo.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).