Hlavní navigace

Konference přinesla doporučení v oblasti práce OSVČ

26. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ve dnech 23. – 24. listopadu 2008 se v Praze konala mezinárodní konference na které si diskutovalo téma problémů spojených s prací OSVČ a jejich vlivu na konkurenceschopnost malých a středních podniků. Byla zde přijata i deklarace upozorňující na problémy podnikatelů a návrh jak je řešit.

23. – 24. listopadu proběhla v Praze konference na téma nazvané Tikající sociální bomba v EU. Uspořádat ji se rozhodl Svaz drobných, malých a středních zaměstnavatelů ve stavebnictví ČR a Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR pod záštitou Hospodářské komory České republiky, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Rady kvality ČR. Hlavním bodem diskuse byly problémy práce OSVČ a jejich vliv na konkurenceschopnost malých a středních podniků, nedeklarovaná práce a bezpečnost a ochrana zdraví při práci těchto osob. Součástí konference bylo i přijetí deklarace, jež na tyto problémy upozorňuje a obsahuje návrh na jejich řešení.

Z výsledků diskuze vyplynulo několik závěrů a doporučení. Jelikož má dle deklarace skupina OSVČ významnou ekonomickou sílu v evropském hospodářství, je nutné pro ni vytvářet také vhodné podnikatelské prostředí. Účastníci konference proto vyzvali malé a střední podnikatele (MSP) aby vytvářeli neustálý tlak při vytváření právních předpisů a dbali na to, aby se do nich dostatečně implementovali jejich zájmy. Z výsledků konference vyplynulo, že určitá skupina podnikatelů ve službách a stavebnictví představuje sociální problém díky velmi nízkému sociálnímu zabezpečení, což se projevuje nejvíce při odchodu do důchodu. Podnikatelé by měly být informováni o výši odvodů na sociální zabezpečení a o následné velikosti jejich sociálního zabezpečení, například formou důchodové kalkulačky a vzdělávání ve finanční gramotnosti.

Kritiku si vysloužila tzv. nedeklarovaná práce (práce na černo), která deformuje trh, jeho soutěž a podkopává systém sociálního zabezpečení. Tato záležitost by se dle účastníků měla řešit cestou prevence, kontroly a informačních kampaní. Své místo v diskuzi si našlo i narovnání ekonomických vztahů mezi skupinami podnikatelů. Zapotřebí je revize soutěžního práva a konkrétně možnost stanovení minimální ceny za hodinu práce, která by zahrnovala veškeré náklady s ní spojené, i včetně sociálního, zdravotního pojištění a nákladů na reprodukci firmy.

Tip do článku - EBF spíkři 1

Další doporučení se týkalo zavádění certifikátů kvalifikace. Spotřebitelé by si tak postupem času měli zvyknout poptávat podnikatele, kteří certifikátem deklarují jistou úroveň kvality. Stejně tak je důležité informovat veřejnost o povinnostech a podmínkách, které s sebou nese vstup do podnikání. S tím souvisí i diskutovaná neadekvátní administrativní zátěž podnikatelů, jejíž snižování by mělo být předmětem snah státu.

Mezi posledními tematickými celky patřila bezpečnost a ochrana zdraví při práci nebo nakládání s odpady, jejichž úroveň je u OSVČ nižší, než u zaměstnanců v pracovním poměru. Podle doporučení by měla vzniknout obslužná střediska pro OSVČ a MSP, která by tyto úkony měla na starosti. Účastníci konference se zavázali, že s výslednou deklarací budou seznamovat přislušné politické orgány a další relevantní instituce.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).