Hlavní navigace

Analýza: Malé a střední firmy mohou na šrotovném tratit

4. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Většina podnikatelů nesouhlasí se zavedením šrotovného v Česku. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory i z analýzy, kterou komora zpracovala spolu s Institutem rozvoje podnikání při Vysoké škole ekonomické v Praze. Z analýzy, kterou máme k dispozici, a jednotlivých názorů českých podnikatelů vyplývá, že zavedení šrotovného by v současné době české ekonomice neprospělo, uvedl k výsledkům prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel ve stanovisku, které dnes ke šrotovnému komora vydala.

Institut rozvoje podnikání, který se šrotovným zabýval z hlediska malých a středních firem, konstatuje, že většině z nich šrotovné nejen nepomůže, ale mohly by na něm dokonce tratit. Domníváme se, že pro ekonomiku ČR je prospěšnější situace, kdy stabilně funguje velké množství menších podniků, než upřednostnění krátkodobých zájmů několika velkých společností z automobilového průmyslu, řekl ředitel institutu Miroslav Křížek. Díky proexportnímu zaměření českého automobilového průmysl profitují automibilky již dostatečně ze šrotovného zavedeného v zahraničí a zavedení šrotovného v Česku je proto dle průzkumů v současné době zbytečné. Štotovné již funguje například v Rakousku, Německu či ve Francii.

Analýza Hospodářské komory a Institutu rozvoje podnikání vypočítává pozitiva a negativa zavedení šrotovného v Česku. Pozitiva: podpora výroby a zaměstanosti v ČR, ekologičnost výměny starého automobilu za nový. Negativa: jde o jednostranně zaměřenou podporu, opatření upřednostňuje krátkodobé hledisko před dlouhodobým, opatření je vzhledem k orientaci Česka na export zbytečné.

877 malých a středních podniků odpovídalo v rámci analýzy na otázku Jak se stavíte k případnému zavedení šrotovného v ČR? Myslíte si, že tento krok bude pro tuzemskou ekonomiku prospěšný? 16,4 procenta s tímto krokem důrazně nesouhlasí, 47,10 procenta přes některá pozitiva s tímto krokem nesouhlasí. 33 procent podnikatelů pak je pro šrotovné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).