Hlavní navigace

Ministerstvo financí si chce posvítit na daňové ráje

6. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo financí zahájilo jednání se státy, které jsou označovány jako tzv. daňové ráje. Chce s nimi uzavřít dohody o výměně informací v daňových záležitostech. Cílem ministerstva je dostat se k informacím k informacím o bankovních účtech. Daňové subjekty, které dosud zatajují svoje příjmy, by si v této souvislosti měly uvědomit, že se postupně zvyšuje riziko odhalení zatajovaných příjmů, za které hrozí nejenom postih v podobě sankcí, ale také postih za krácení daně podle trestního zákona, upozornil Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí.

Jak však upozornil Vítězslav Hruška, obchodní ředitel SMART Office&Companies, v dnešní době se automatická neboli pravidelná výměna informací již uskutečňuje, a to na základě uzavřených memorand o porozumění nebo na základě principu reciprocity. Nové dohody by však podle Hrušky mohly způsobit další přesun podnikatelů. Uzavření takovéto dohody s tzv. daňovým rájem může také vést k přesunu podnikatelů do jiného, s nímž tato dohoda dosud neexistuje, doplnil Hruška. Podle něj v myšlenkách české veřejnosti bohužel nadále přetrvává domněnka, kdy je každá zahraniční majetková struktura mylně brána jako pokus o daňový únik či únik informací. Řada společností se snaží například o vstup na mezinárodní trhy či ochranu informací a majetku a v takovýchto případech je tvorba například holdingových struktur vhodná, uzavřel Hruška.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).