Hlavní navigace

Název firmy může jejího majitele dostat až k soudu. Myslete na to

17. 5. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Nejeden člověk už přišel s geniálním podnikatelským plánem, ale nedokázal si poradit s výběrem názvu své firmy. A je to čím dál složitější.

Vybrat dnes název pro firmu, který už není zapsán v obchodním rejstříku nebo nemá blokovanou doménu, je stále těžší. Pokud navíc podnikatel trvá na tom, že chce, aby název společnosti odrážel její činnost, je to skutečně tvrdý oříšek. Těm, kteří tápou, by mohly pomoci rady odborníků a zkušenosti už zaběhnutých firem v dnešním článku. Tentokrát z trochu jiného úhlu pohledu.

Problém s registrací

Zákonem je dáno obecné pravidlo, že název nesmí být zaměnitelný s názvem jiné existující firmy a nesmí být klamavý. Praktický exaktní výklad, co se tímto myslí, ale žádným prováděcím předpisem, souhrnným výkladovým stanoviskem soudu nebo jinou závaznou formou stanoven není. V České republice stále chybí možnost ověřit si a rezervovat název společnosti u rejstříkového soudu. Absence této konkrétní úpravy se v praxi projevuje tak, že na stejnou otázku nabízí jednotlivé rejstříkové soudy odlišnou odpověď.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Kolik dnů jste strávili hledáním názvu firmy vy? 

Na základě zkušeností s rejstříkovými soudy jsme již v minulosti pro naše klienty sestavili určitá doporučení. Jedná se dle mého o jediný návod tohoto druhu v České republice. Mohu také říci, že rejstříkové soudy na Moravě jsou při posuzování této otázky přísnější než ty v Čechách. Setkal jsem se dokonce s doporučením pracovnice jednoho soudu, abych si daný název nechal zaregistrovat jinde. U nich že neprojde. To je skutečně velmi zvláštní, neboť zákonná úprava je jen jedna, proto i rozhodování v této otázce by mělo být jednotné, líčí Petr Čížek, manažer projektu ZalozFirmu.cz.

S ohledem na tyto podmínky řada podnikatelů zjistí, že volba názvu představuje nejobtížnější část založení firmy. Přitom dokončení tohoto procesu je pro start podnikání velmi podstatné. Pokud totiž soud vyhodnotí název jako zaměnitelný, registraci zamítne, aniž by dal podnikateli možnost nápravy. Podnikatel má pak v takovém případě dvě možnosti. První znamená odvolat se a čekat dlouhé měsíce na výsledek. Během tého doby samozřejmě není možné firmu uvést do chodu. Podstatně jednodušší, ale také finančně náročnější, je změna názvu. Volí ji naprostá většina podnikatelů. Podřídit se názoru rejstříkového soudu a změnit název společnosti ale znamená zdvojnásobení nákladů i času na založení firmy, neboť firmu je nutné kompletně založit znovu. Dosavadní dokumentaci totiž pro tento účel není možné znovu využít.

 

Start: Začněte podnikat s Podnikatel.cz

Pozor na oplétačky se soudy

Před soud může majitele firmy dostat dokonce i nevhodně zvolený název jeho společnosti. A to třeba v okamžiku, kdy je zvolen název společnosti, který označuje a specifikuje jistý obor. Soud pak může zkoumat, zda má společnost oprávnění v tomto oboru podnikat. Společnost, která se například dožaduje zápisu názvu společnosti Easy Computer s.r.o., by jako předmět podnikání měla mít technický obor se zaměřením na prodej počítačů. Pozor také na místní označení. V okamžiku, kdy se firma jmenuje Levý Praha, může soud v případě problémů s konkurencí začít zkoumat, zda je sídlo firmy opravdu v Praze, a mění-li později firma sídlo mimo Prahu, může soud vznést námitku, uvádí jen některé z příkladů Jaromíra DoleželováEasy Support.

Název firmy je v rámci registračního procesu ověřován a v případě možné zaměnitelnosti je uživateli doporučeno název upravit. Úpravu lze provést například přidáním dodatkového, alespoň dvouslabičného slova. Většinou neprojde ani malá úprava v takovémto jméně, například zdvojení písmena nebo změna jeho velikosti. Obchodní soud tedy velmi pravděpodobně nezapíše firmu StavoTrade či Stavottrade, pokud už existuje firma Stavotrade a podobně. Název firmy totiž musí splňovat kritérium nezaměnitelnosti, a to zejména tehdy, pokud jde o firmy podnikající v témže oboru, říká Vladimír Kuchař, poradce pro marketing a rozvoj firem ze společnosti Marketingová kancelář.cz.

Příklad z praxe nabízí podnikatel Michal Horníček: Název naší firmy jsme hledali dlouho a nakonec zvítězilo anglické slovo tax. Samotné se nám ale zdálo krátké, proto jsme ho obohatili o předponu top. V té době už ale v obchodním rejstříku podobný název byl a museli jsme se lišit ve třech písmenkách. Nakonec pomohlo vědomí, že ne všichni umí anglicky. Celý, a hlavně zcela funkční, název naší firmy je TOPTAX – účetní a daňová kancelář s.r.o.

Dejte hlavně na zdravý rozum

Euforie, která provází každého podnikatele při rozjezdu vlastní firmy, by měla mít své meze. Každý by rád, aby se jeho firma uchytila a byla úspěšná. Není proto možné se za pár let za název firmy stydět. Uvážlivý člověk by se také neměl držet pouze svého prvotního nápadu, i když se k němu nakonec může vrátit. Snažte se vybírat z nejméně desítky různých názvů, variant a spojení. Dále se hodí mít alespoň rámcovou představu o stylu a myšlence, kterou by mělo jméno nést. Podnikatel si musí uvědomit, že konzultační firma vyžaduje seriózní název, zatímco mysticky může znít jméno třeba orientálního wellness centra, radí Tomáš Bučina z agentury Provocado.

Zejména u začínajících podnikatelů, kteří teprve hledají svoji působnost na trhu, je lepší volit neutrální název, odpadnou jim pak dodatečné náklady na pozdější přejmenovávání firem. V některých případech může být použití stejného názvu kontraproduktivní. Pro větší představu uvádím extrémní příklad. Firma na výrobu plyšových hraček Plyšáci s.r.o. , která později rozšíří činnost i na finanční poradenství, nepůsobí zrovna seriózně, vykládá Petr Čížek ze ZalozFirmu.cz a Jaromíra Doleželová z Easy Support dodává: Většina lidí si ovšem lépe zapamatuje nápadité a charakterizující označení firmy, nežli to příliš profi a bezvýznamné. 

Další důležité typy a rady týkající se hledání názvu firmy jsou k dispozici zde

Jméno jako značka

Snadné to nemají ani ti, kteří se rozhodli jít na trh nejen se svou kůží, ale i jménem. Nováků, Procházků nebo Blažků je totiž v České republice plno. Navíc, použití svého jména do názvu firmy je silným závazkem. Zvlášť ve chvíli, kdy společnost roste a majitel nemá šanci osobně dohlédnout na objem všech prací nebo nabízeného zboží a služeb. V takovém případě musí svým zaměstnancům zcela důvěřovat. Je to i budování firmy na rodinných základech, nejenom vlastní rodiny, ale i mezi zaměstnanci. Podepisovat se pod výrobek, který je úspěšný, je prima pocit, ale vždy hrozí, že se stane malér. Sladký úspěch a hořké problémy, zvláště ve spojení se jménem. Přesto bych znovu volil stejně, jsem zvyklý brát na sebe zodpovědnost, uvedl na dotaz serveru Podnikatel.cz Ladislav Steinhauser, majitel stejnojmenné masny.

Jméno v názvu firmy se ale může stát velmi dobrým impulzem pro zákazníky. Jméno je vzkazem, že se jedná o soukromou firmu s jasnou vlastnickou strukturou. Takto to vnímá i Jiří Chládek, který vede pražskou firmu Chládek – Zahradnické centrum: Zakladatelem naší rodinné společnosti je můj otec. Vždycky mi říkal, že kdo to s podnikáním myslí vážně, tak si do názvu firmy dá svoje jméno. Z vlastní zkušenosti vím, že jméno Chládek je nejenom na Praze 6 pojem, a plno našich zákazníku nechodí do zahradnictví ani do zahradnického centra, ale nakupovat k Chládkům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).