Hlavní navigace

Počet lidí bez práce je nejnižší od listopadu 2009

8. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Míra nezaměstnanosti v květnu klesla na 8,7 %. Překvapila tak samotné ekonomy, kteří očekávali, že se bude držet kolem devíti procent. Jedná se o nejnižší míru nezaměstnanosti od listopadu 2009. Počet nezaměstnaných klesl pod hranici půl miliónu na 499 222. Po dlouhé době všechny úřady práce hlásí pokles nezaměstnanosti. Dokonce i Praha, která v dubnu hlásila jako jediná nárůst, vykázala stejnou mírou nezaměstnanosti (3,9 %) jako v dubnu, připomíná Helena Horská z Raiffeisenbank.

Jak Horská dále doplnila, velké vlny propouštění jsou tak za námi. Zároveň však připouští, že na trhu stále není dostatek pracovních příležitostí. Volných pracovních míst nepřibývá tak moc (v květnu přibylo 192 míst na celkových 33 105 míst) a počet lidí, kteří si v květnu našli zaměstnání je méně než v dubnu (o 12 456 osob), upřesnila Helena Horská.

Petr Draxler ze společnosti Pricewaterhou­seCoopers ČR však připomíná, že příchod nových absolventů na trh práce po konci školního oku či po prázdninách by mohl míru nezaměstnanosti opět přiblížit desetiprocentní hranici. Dlouhodobé razantní snížení nezaměstnanosti vyžaduje výraznější hospodářské oživení a zejména pružnější pracovní právo. Pomohla by opatření jako například prodloužení zkušební doby, prodloužení smluv na dobu určitou, zvýhodnění částečných pracovních úvazků či rozšíření zaměstnávání na základě dohody o provedení práce, zdůraznil Draxler.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).