Hlavní navigace

ODS: Deregulace nájemného ihned

31. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

ODS chce zrušit současný zákon o postupné deregulaci nájemného až do roku 2011 a deregulovat ihned, píše server iDNES. Návrh nového zákona schválil poslanecký klub ODS a strana ho chce tento týden předložit koalici. Z celkového počtu bytů v Česku platí nájemníci regulované nájemné asi v necelé čtvrtině z nich. Jen asi polovinu bytů s regulovaným nájmem vlastní soukromí majitelé nebo firmy. Podle představy ODS by byl nájem předmětem dohody mezi pronajímatelem a nájemcem. Pokud by se nedohodli, rezhodl by soud.

Podle serveru však není jisté, jestli se zákon podaří prosadit. Za prvé není jasné, proč zpochybňovat pracně prosazený současný zákon. Levice se také obává, že by nová úprava poškodila ty, kteří na tržní nájemné nemají.

Firmy, které vlastní byty, a soukromí majitelé si dlouhodobě stěžují, že regulované nájemné nepokrývá jejich náklady na údržbu a opravy. Jejich stížnosti řešil soud pro lidská práva ve Štrasburku. Podnikatelé také tvrdí, že by měl stát vyřešit sociální bydlení, protože na něj nemohou doplácet soukromí majitelé. Zároveň není možné například staré lidi stěhovat. Domnívají se však také, že s dokončením deregulace klesne tržní nájemné, protože lidé dávají přednost koupi vlastního bydlení před vysokým nájmem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).