Hlavní navigace

Plyn stále neteče. Kdo je na vině?

13. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Spor o plyn zřejmě nekončí. Podle ranních informací sice Gazprom postupně obnovil dodávky plynu, ale ještě před polednem došlo k přerušení tranzitu a žádný plyn v současnosti do Evropy přes Ukrajinu neproudí. Rusko a Ukrajina se vzájemně obviňují, kdo za nastalou situace může. Předseda Evropské komise José Barroso si v telefonickém hovoru stěžoval ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi na postup Gazpromu.

Zástupce šéfa Gazpromu Alexander Medveděv označil za viníka ukrajinskou stranu, která podle něj neotevřela svá potrubí. Ukrajina oponuje, že průtoku plynu brání více faktorů. Kromě jiného také objem poslaného plynu z Ruska a volba tras, které se pro tranzit zvolily. Naftogaz sděluje, že zvolené objemy a trasy nebyly mezi oběma provozovateli včas dohodnuty, uvedla ukrajinská společnost Naftogaz. Čtěte více: Krize snad vyřešena. Co by se ale dělo, kdyby ČR došel plyn?

Šéf Evropské komise José Barroso už telefonoval ruskému premiérovi Vladimíru Putinovi a vyjádřil nespokojení se současným stavem. Barroso také plánuje hovořit i s ukrajinskou stranou. Členové monitorovací komise totiž nemají plný přístup k dispečinkům jak v Kyjevě, tak ani v Moskvě a nemůžou tak ověřit pravdivost vyjádření obou stran.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).