Hlavní navigace

Podnikající důchodci mají šanci získat základní slevu na dani i za rok 2013

26. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Ústavní soud se na počátku tohoto týdne postavil na stranu pracující důchodkyně, které finanční úřad nezapočítal základní slevu na dani za rok 2013.

Ústavní soud zrušil před několika týdny paragrafy zákona o daních z příjmů, které pracujícím a podnikajícím důchodcům nepřiznávaly základní slevu na dani. Podle rozhodnutí soudu se měla sleva na dani vrátit důchodcům až od zdaňovacího období 2014. Na začátku tohoto týdne však vydal Ústavní soud ČR další nález, ve kterém se postavil na stranu důchodkyně, která žádala o vrácení slevy na dani za rok 2013.

Čtěte také: Pracujícím důchodcům se vrátila sleva na dani. Co teď mají dělat zaměstnavatelé?

Vrátí se sleva na dani i pro rok 2013?

Aktuální nález ústavního soudu tak dal šanci všem podnikajícím a pracujícím důchodcům, aby získali slevu na dani i za loňský rok. Ústavní soud se totiž postavil na stranu pracující důchodkyně, které finanční úřad nepřiznal základní slevu za rok 2013 a rozhodnutí finančního úřadu zrušil. Soud už dříve dospěl k závěru, že v těch  ústavních stížnostech, u nichž je nosným důvodem zásahu orgánu veřejné moci norma podústavního práva, kterou pro její rozpor s ústavním pořádkem Ústavní soud již pravomocným nálezem zrušil,  musí při rozhodování o ústavní stížnosti k zrušujícímu nálezu přihlédnout. A přesně toto byl takový případ. Výrok tohoto nálezu by ztratil svůj význam, pokud by v případě, kdy ÚS dospěl k závěru o porušení ústavně garantovaného základního práva stěžovatelky v důsledku aplikace protiústavního zákona, orgány veřejné moci tento zákon opětovně aplikovaly a způsobily tím znova zásah do základních práv a svobod, uvádí se v nálezu.

Zda ale nález ústavního soudu povede k navrácení základní slevy na poplatníka všem pracujícím a podnikajícím důchodcům, není úplně jisté. Finanční správa ČR s ministerstvem financí v současné době analyzují nález soudu a zvažují jednotlivé procesní možnosti směřující k jeho naplnění. V nejbližších dnech bude na webových stránkách Finanční správy ČR zveřejněn postup pro starobní důchodce a odpovědi na nejčastější dotazy těchto poplatníků týkající se možností způsobu uplatnění slevy na dani za rok 2013, ujistila finanční správa na svém webu.

Základní sleva se měla vrátit až od roku 2014

Základní slevu pro důchodce zrušila s platností od zdaňovacího období roku 2013 Nečasova vláda. Opatření bylo součástí daňového balíčku, který prošel na konci roku 2012. Na konci letošního července však ústavní soud rozhodl, že paragraf, který slevu pracujícím a podnikajícím důchodcům nepřiznával, není v souladu s Ústavou ČR. S platností pro zdaňovací období 2014 tak tento paragraf zrušil. Roku 2013 se však nález netýkal.

Čtěte více: Podnikajícím důchodcům se vrací sleva na dani, roku 2013 se to však netýká

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).