Hlavní navigace

Podniky zvládly výplatu mezd po reformě bez potíží

17. 2. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Většina podniků v Česku zvládla lednovou výplatu po změně sazby daně z příjmu bez problémů. Jen ve výjimečných případech se mzdy pro zaměstnance zpozdily. Vyplývá to z bleskového průzkumu, který mezi zhruba 150 členskými podniky v minulých dnech uskutečnil Svaz průmyslu a dopravy.

Novou daňovou soustavu, která vstoupila v platnost 1.ledna 2008, považuje více než polovina oslovených podniků za jednodušší. Asi třetina podniků ji vidí jako složitější. Některé z těchto podniků ale přiznávají, že za složitost považují v obecné rovině nutnost změny, tedy nehodnotí to jako srovnání dřívějšího a nynějšího systému.

Přestože většina podniků nepředpokládá další administrativní problémy, jako riziko vidí budoucí tlak na vývoj mezd. Téměř deset procent podniků poukazuje na velký problém se změnou v možnosti uplatňování úroků z úvěru, stejné procento dotázaných poukazuje na problém uplatňování slevy na dani u nerezidentů.

Podle schválené reformy je od letoška jednotná sazba daně z příjmu fyzických osob 15 procent a od roku 2009 bude 12,5 procenta namísto dřívejšího systému čtyř daňových pásem ve výši 12, 19, 25 a 32 procent.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).