Hlavní navigace

Prodáváte balené potraviny? Musíte uvádět měrné ceny, a to i v e-shopu

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Už několik měsíců platí, že i drobní obchodníci musí uvádět u balených potravinářských výrobků měrné ceny. Tato povinnost se navíc týká také e-shopů.
Daniel Morávek 10. 10. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Už řadu měsíců musí všichni obchodníci, pokud nechtějí riskovat pokutu, označovat balené potravinářské zboží kromě prodejní ceny tak cenou měrnou. Tato povinnost se navíc netýká pouze kamenných prodejen, nýbrž i online obchodů.

Čtěte také: Zákon o cenách už nic netoleruje. Měrné ceny musí uvádět i malé prodejny

Měrné ceny musí uvádět všichni obchodníci s balenými potravinami

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

U balených potravin je nutné uvádět i měrné ceny.

Letos na jaře skončila 10letá výjimka pro drobné obchodníky a některé další podnikatele, která jim umožňovala neuvádět u balených výrobků potravinářského charakteru měrné ceny. Konkrétně se tato povinnost do letošního května netýkala pro výrobky při prodeji s obsluhou, při prodeji formou samoobsluhy na prodejní ploše menší než 400 m2 a na výrobky nabízené v prodejních automatech. Nyní se však povinnost měrných cen týká všech obchodníků, kteří balené potraviny prodávají.

Zákon o cenách sice umožňuje zavést označování měrnými cenami i pro nepotravinářské výrobky, příslušná vyhláška, která konkrétní druhy zboží stanovovala, však byla zrušena. Měrné ceny se nepotravinářských výrobků v současnosti netýkají, potvrdil Jakub Dvořák z advokátní kanceláře FABIAN & PARTNERS. Jak doplnilo serveru Podnikatel.cz ministerstvo financí, žádná vyhláška, která by označování nepotravinářského zboží měrnými cenami opětovně zavedla, se nyní nepřipravuje.

Co se rozumí měrnou jednotkou

Měrnou jednotkou množství se dle § 13 zákona o cenách rozumí 1 kilogram, 1 litr, 1 metr, 1 metr čtvereční nebo 1 metr krychlový výrobku. Lze uvádět i jiné jednotky množství, pokud to odpovídá všeobecným zvyklostem nebo to odpovídá povaze výrobku, například 1 kus, 100 g, 100 ml, 100 mm.

Příklad

Pokud prodáváte 1,5 litru minerální vody za 12 korun, musíte na ceduli s cenou uvést i cenu za 1 litr. V daném případě půjde o 8Kč/l. 

Zákon o cenách ovšem určuje, kdy obchodníci nemusí měrnou cenu uvádět. Jedná se o tyto případy:

EBF20-tip-témata1

  • pokud je měrná cena shodná s prodejní cenou,
  • u výrobků, u kterých by vzhledem k jejich povaze nebo účelu takové označení nebylo vhodné nebo by bylo zavádějící (jde například o různé dekorační  cukrovinky, čokoládové figurky a jiné výrobky fantaskních tvarů),
  • u výrobků podléhajících významným změnám na objemu nebo hmotnosti (třeba pokrmy v prášku),
  • při změně ceny z důvodu nebezpečí znehodnocení výrobku podléhajícího rychlé zkáze, (jedná se o výrobky, které vzhledem k blížícímu se datu spotřeby („spotřebujte do“) jsou ve slevě, a nebo kterým prošla doba minimální trvanlivosti),
  • u kombinace různých výrobků v jednom obalu,
  • u výrobků, které jsou nabízeny během poskytování služby (jedná se o zboží nabízené na jídelních lístcích při poskytování hostinských služeb či třeba při doplňkovém prodeji zboží u ubytovacích služeb),
  • u dražeb a nabídky uměleckých děl a starožitností.

Odborníci k měrným cenám ještě upozorňují, že povinnost uvádět je mají také e-shopy. Tato povinnost se vztahuje i na e-shopy, jelikož i prostřednictvím e-shopu dochází k prodeji a koncový zákazník- spotřebitel, tak musí být informován stejným způsobem jako spotřebitel, který nakupuje v kamenném obchodě, vysvětlil na Jan Horák z advokátní kanceláře FABIAN & PARTNERS.

Pokuty činí několik tisíc korun

Pokud obchodník měrné ceny neuvádí, ačkoli to má za povinnost, riskuje tím pokutu. Kontrola může přijít jak z živnostenského úřadu, tak z České obchodní inspekce. Nejčastěji se výše pokuty pohybuje při podobných případech v řádu tisíců korun. V případě opakovaného porušení zákona se však výše sankce může zvýšit. Podnikatelé by proto rozhodně neměli nic podceňovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).