Hlavní navigace

Rozdíly mezi platy mužů a žen jsou nejvyšší kolem 40 let

20. 3. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 329515
Na začátku a na konci kariéry jsou si průměrné platy mužů a žen nejbližší. V nejlepším věku je pak rozdíl v odměňování obou pohlaví velice citelný.

Platy mužů a žen na stejných pozicích se liší. To není žádná novinka. Zajímavé je ale i zjištění, že platová nerovnost se odráží i na věku, respektive ji odráží věk sám o sobě. Zatímco celkově průměrné platy mužů převyšují průměrné platy žen přibližně o 29 %, při detailnějším porovnání podle věku zaměstnanců je vidět výrazný vývoj během celé kariéry. Nejvyšší rozdíl je ve středním pracovním věku, zhruba kolem 40 let. Mezi nejmladšími i nejstaršími zaměstnanci jsou rozdíly výrazně nižší. To je výsledek aktuální analýzy služby Platy.cz, která porovnala průměrné platy mužů a žen v celé České republice. 

Mezi zaměstnanci do 24 let činí rozdíl 20 %, nižší než průměrný je tento poměr i v kategorii 25 až 34 let, kde činí 23 %. Nepoměr mezi mužskými a ženskými platy ale dramaticky roste mezi 35 a 44 lety, kdy je vůbec nejvyšší a dělá 42 %. Poté se v rozmezí 45 a 54 let mírně snižuje na 34 %), aby na konci produktivního věku dosáhl vůbec nejnižší hodnoty, těsně pod 20 %. 

Dále k tématu čtěte: Ženy mohou vydělávat stejně jako muži, musí být však chytřejší. Tvrdí analýza


Autor: www.platy.cz

V nejlepším věku jsou platy mužů a žen v největší nerovnováze. 

Skutečnost, že nejvyšší rozdíl mezi průměrnými platy mužů a žen je ve středním produktivním věku, si vysvětlujeme zejména nastupováním na rodičovskou dovolenou, na níž v České republice odcházejí téměř výhradně ženy. Během ní svou kariéru fakticky na několik let přeruší, zatímco muži naopak právě v tomto věku intenzivně postupují na vyšší posty. V nižším věku se vliv mateřské dovolené projevuje výrazně méně, ve věkové kategorii 55 let a více se už příležitosti vyrovnávají, komentuje zjištění analýzy Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz.

Přečtěte si také článek: Muži berou o třetinu více než ženy. Existují ale pozice, kde ženy dostávají více

Perexový obrázek: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).