Hlavní navigace

Silná koruna sráží dotace EU pro podnikatele

22. 2. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Čeští podnikatelé patrně dostanou menší dotace z fondů Evropské unie. Na vině je silná koruna, která sráží množství peněz v jednotlivých programech a výzvách dotovaných z evropských fondů. Na semináři Hospodářské komory o evropských dotacích na to upozornil předseda Unie malých a středních podniků David Šeich.

Podnikatelé se ale možná dočkají pomoci od státu. Podle ředitele strukturální sekce ministerstva zemědělství Pavla Sekáče by tomu mohl stát čelit například zvýšením míry spolufinancování. Česko si zvolilo nejmenší možnou míru spolufinancování z veřejných rozpočtů, činí přibližně 15 procent z celkové hodnoty projektu. Například v Německu je podle Pavla Sekáče podstatně vyšší.

Pokud by se kurz koruny vůči euru udržel na současné výši, přišlo by Česko za období 2007 až 2013 z evropských fondů přibližně o 84 miliard korun. Výše veřejného spolufinancování je daná legislativou EU. MF však prý v současnosti zvažuje, že by stát mohl projektům čerpajícím dotace z EU hradit ztráty vzniklé z kurzových rozdílů. Návrh na toto opatření předloží ministerstvo do dvou týdnů vládě.

Česká měna dnes dopoledne posílila na nový rekord k euru na 25,072 Kč/EUR. Koruna už ve čtvrtek poprvé v historii prolomila hranici 17 korun za dolar, když během odpoledního obchodování posílila na 16,99 Kč/USD.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).