Hlavní navigace

Tisk: Konec superhrubé mzdy?

9. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od počátku roku 2008 byla u nás zavedena tzv. superhrubá mzda. Ministerstvo financí nyní hodlá tento model zrušit. Novelu zákona, která má zjednodušit daňový systém a snížit podnikatelům administrativu, chce ministerstvo předložit vládě do konce měsíce května. Informují o tom Hospodářské noviny, Lidové noviny a Mladá fronta Dnes.Naší ambicí je, abychom dokázali vytvořit harmonizovaný vyměřovací základ, z kterého by se při jednoduché aplikaci konkrétní sazby srážela jak daň, tak odvody na sociální a zdravotní pojištění, uvedl včera v pořadu České televize Otázky Václava Moravce náměstek ministra financí PETER CHRENKO.

Principem superhrubé mzdy je zvýšení daňového základu o platby zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojistné. Poplatníci tedy v současné době platí daň z vyššího daňového základu, než je jejich skutečný příjem.

Ministerstvo rovněž hodlá sjednotit výpočet vyměřovacího základu a redukovat počet odečitatelných položek. Podle MIROSLAVA ŠEVČÍKA z Liberálního institutu je chybou zasahovat do daňového systému každý rok. Podnikání to podle něj velmi komplikuje. Svými opatřeními jdou ode zdi ke zdi. Chovají se jako zoufalci. Je vidět, že se této problematice na ministerstvu nikdo systémově nevěnuje, kritizuje vládu v Lidových novinách MIROSLAV ŠEVČÍK.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).