Hlavní navigace

Třetina OSVČ tvrdí, že dělá na švarcsystém. Chtějí ho proto legalizovat

31. 10. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Každá třetí OSVČ se domnívá, že její činnost naplňuje svoji podstatou definici švarcsystému. Naprostá většina podnikatelů chce navíc švarcsystém legalizovat.

Necelá třetina OSVČ tvrdí, že jejich činnost se dá označit jako švarcsystém. Nejen tyto OSVČ ale navrhují, aby stát švarcsystém zlegalizoval. Pro se vyslovuje přes 90 % všech drobných podnikatelů. Podle nich švarcsystém pomáhá zvyšovat zaměstnanost a jeho alternativu tvoří buď pracovní úřad, nebo práce na černo. Stát zatím ale na požadavky drobných podnikatelů nereaguje a přitvrzuje kontroly nelegálního zaměstnávání.

Čtěte speciál Švarcsystém

Třetina OSVČ se považuje za “švarcáky”

Takřka třetina OSVČ (živnostníků a dalších drobných podnikatelů) se domnívá, že jejich činnost naplňuje svoji podstatou definici švarcsystému. Pokud by na podnikatele přišla kontrola z inspektorátu práce, nejčastěji se obávají hlavně pokut a finančních postihů. Naprostá většina z nich (91 %) proto hodlá svoji pracovní činnost, která by mohla být označena za švarcsystém, legalizovat. Vyplývá to z výsledků ankety serveru Podnikatel.cz, ve které na otázky týkající se švarcsystému zatím odpovědělo 107 různých OSVČ.

Hlasujte dále v anketě o švarcsystému

Anketa dále ukázala, že pouhý zlomek OSVČ problematice švarcsystému nerozumí, vyjádřilo se tak necelých 6 % podnikatelů. Naprostá většina živnostníků ví přesně, co je švarcsystém, či má o celé problematice alespoň povědomí. Celkově 91 % OSVČ se též domnívá, že by vláda měla sankce za švarcsystém zrušit a tento způsob zaměstnávání legalizovat. Pouze necelá desetina drobných podnikatelů by pokuty za švarcsystém ponechala v platnosti. Podle nich totiž odrazují zaměstnavatele od toho, aby zaměstnance, kteří netuší nevýhody švarcsystému, tlačili mimo pracovní poměr. Tito lidé netuší třeba, že jako podnikatelé ručí celým svým majetkem, nemají právo na dovolenou a nemocenskou a musí si dělat papíry, vysvětlil čtenář serveru Podnikatel.cz z řad zaměstnanců.

Podnikatelé, kteří by švarcystém legalizovali, pak většinou argumentují tím, že stát nemá právo zasahovat do dohody dvou subjektů a svobody se rozhodnout, v rámci jakého poměru se sebou budou spolupracovat. Jedná se o dobrovolný a rovnoprávný vztah mezi dvěma podnikateli, v němž jeden poskytuje služby a druhý dohodnutou odměnu. Oba platí daně, sociální a zdravotní pojištění, upřesnil jeden z živnostníků. Myslím si, že je věcí každého, jak bude pracovat. Pokud akceptuji možné nevýhody, které systém přináší, nemá mi do toho stát co kecat, připojil se další podnikatel.

Čtěte také: Sedm znaků, které prokazují švarcsystém

Za švarcsystém mohou nepružné pracovní právo a daně

Velká část podnikatelů pak vidí švarcsystém jako důsledek situace na pracovním trhu, zákonné úpravy pracovního poměru a daňové politiky českého státu. S nadsázkou někteří podnikatelé upozorňují, že dokud pro ně bude sebevražda někoho normálně zaměstnat, švarcsystém zůstává kromě práce načerno jedinou volbou. Podle těchto OSVČ by vláda měla hlavně motivovat podnikatele k zaměstnávání lidí a snížit daňové zatížení, pak by prý nemusela švarcsystém vůbec řešit. Vždy se lidé budou snažit získat co nejvíce za co nejméně. Takže pokud je zde situace taková, že práce zaměstnance je zdaněna 50 % i více, je jen logické, že jak firmy, tak i zaměstnanci budou hledat cesty, jak se takto nastaveným daním vyhnout. Jediné řešení tedy vidím v tom, že stát výrazně sníží a zjednoduší daně, výrazně zjednoduší pracovněprávní vztahy a pro živnostníky maximálně omezí byrokracii při najímání lidí, uvedla serveru Podnikatel.cz další OSVČ.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek

Podle řady podnikatelů navíc švarcsystém zvyšuje zaměstnanost, jelikož díky němu mohou pracovat i lidé, kteří by jinak skončili na úřadu práce. OSVČ si uvědomují, že u vysokopříjmových skupin lidí může švarcsystém přinášet únik od placení daní, ale v případě rozumné úpravy systému bude mít podle nich i nadále příznivý vliv na snížení nezaměstnanosti, neboť řada firem si zaměstnance na určité práce ani nezíská. Jeho zbytečná a necitlivá kriminalizace povede jen ke zhoršení situace nízkopříjmových skupin obyvatel a volbu levice, když za vlády pravice se prudce zhoršuje podnikatelské prostředí, tvrdí podnikatel. Jak navíc upozorňují další OSVČ, přitvrzení u švarcsystému způsobí odliv pracovníků do šedé ekonomiky.

Čtěte také: Švarcsystém se opět stane “ofiko” nelegálním, vysoké tresty hrozí i pracovníkům

V neposlední řadě vadí též podnikatelům vágní definice nelegální práce a nejednotný postup kontrolorů. OSVČ vadí hlavně to, že neexistuje přesný výklad, co ještě patří mezi legální podnikání a co už se dá označit na švarcsystém.

Inspekce práce přitvrzuje

Proti švarcsystému (a obecně nelegálnímu zaměstnávání) letos aktivně vyrazil pod taktovkou ministerstva práce a sociálních věcí Státní úřad inspekce práce ČR (SÚIP). Za první pololetí uskutečnil SÚIP tisíce kontrol, při kterých uložil 422 pokut za nelegální zaměstnávání. Jejich celková výše dosáhla takřka 50 milionů korun (48 425 049 korun). Průměrná hodnota pokuty tak za prvních šest měsíců činila 115 000 korun.

Během třetího čtvrtletí však SÚIP zintenzivnil kontroly a také zpřísnil postihy. Za příslušné tři měsíce úřad udělil 182 pokut, jejichž výše skoro překonala hranici 50 milionů korun (49 302 000 korun). Za červenec až srpen tak SÚIP potrestal firmy pokutami ve stejné hodnotě jako za předešlého půl roku dohromady. Průměrná pokuta se ve třetím čtvrtletí zvýšila na 270 890 korun.

Čtěte také: Inspekce práce: Podnikatelé dostali za čtvrtletí pokuty za 80 milionů korun

Zda a v jakém rozsahu budou kontroly ze stran SÚIP pokračovat za nové ministryně, zatím není zřejmé. Nejsilnější vládní strana ODS navíc na konci července vytvořila společně se Stranou soukromníků České republiky (SsČR) pracovní skupinu, která se zabývá negativním dopadem platného pracovního práva na podnikatele. Skupina má navrhnout novelu zákona o zaměstnanosti a zákoníku práce, která zabrání šikaně podnikatelů ze strany úřadů pod heslem boje proti švarcsystému.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).