Hlavní navigace

V Česku přibývá cestovních kanceláří

25. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Počet cestovních kanceláří v České republice rok od roku stoupá. Za poslední tři roky se jejich množství zvýšilo o 25 % ze 759 na současných 970 cestovních kanceláří. Za takto příznivým trendem stojí rostoucí příjmy obyvatel a transformace cestovních agentur na cestovní kanceláře, informuje Asociace českých cestovních kanceláří (AČCKA).

Cestovních kanceláří je v Česku stále víc. Jejich počet se za poslední tři roky zvýšil o 25 % na celkových 970. Jedním z důvodů, proč se tomu děje je fakt, že českému obyvatelstvu se zvyšují příjmy a životní úroveň. S tím přímo úměrně roste i přání obyvatel více cestovat. Zatímco do roku 2006 Češi vyjeli na 3,9 milionu zahraničních dovolených, loni to bylo již 4,5 milionu, což znamená nárůst ve výši 11,5 %. Tam kde je poptávka je i příležitost pro nabídku a uživit se jsou schopné i další nově vznikající cestovní kanceláře.

Dalším faktorem, který k jejich nárůstu přispívá je častá transformace cestovních agentur právě na cestovní kanceláře, což na rozdíl od první varianty umožňuje organizovat vlastní zájezdy. Významnou událostí se v této záležitosti stala účinnost novely zákona 159/1999 Sb. o cestovních kancelářích od 1. srpna 2006. Od této chvíle musí být proti úpadku pojištěny i individuální zájezdy na objednávku. Do té doby tato povinnost platila pouze pro předem sestavené zájezdy z katalogů. To umožňovalo cestovním agenturám organizovat zájezdy na individuální přání. Nyní se musí pojistit a tím se automaticky stávají cestovní kanceláří a přechází na koncesovanou živnost, informuje AČCKA.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).