Hlavní navigace

Vaše tiskárna spolkne až 5 korun za jednu A4. Zbavte se jí

17. 4. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Potřebujete snížit náklady svého podniku? Víme, kudy z vašeho rozpočtu nenápadně odplouvají tisícovky. Naše tipy vám dotáhnou „kapající kohoutek“

Ušetřit zajímavé částky lze především v administrativě. Zvláště pokud máte v týmu studenta, který si na vaší tiskárně, tiskne skripta do školy. Nezdá se to, ale podle nečerstvějších průzkumů z dTestu vám tiskárny za jednu A4 odsají z rozpočtu i 5 Kč.

O závratnou sumu nejde, ale pokud máte v kanceláři, vedle studenta i vášnivou kuchařku, která pracovní dobu věnuje tisku 600 stránkové Domácí kuchařky od Rettigové, peníze létají z okna. Vaše peníze. Pokud se navíc ještě bráníte pokroku a tiskárnou proháníte vše, stejně jako před deseti lety, čtěte dále, snížíme vaše náklady na chod firmy. Čtěte také: Těžké časy pro OSVČ. V obchodu i cestovním ruchu

Tisk faktur je přežitek

Evropská komise loni odhadla, že pouze milion z celkových 23 milionů společnosti, které působí na území EU, si osvojilo elektronické fakturování. A přitom podle zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty § 26 a jeho 4. odstavce už nemusíte svým zákazníkům vystavovat faktury v papírové podobě.

Postačí jejich elektronická forma. Sníží se vám náklady na papír a poštovné a v neposlední řadě s sebou tato forma fakturace nese menší nároky na byrokracii.Pakliže už faktury emailem zasíláte, ale potřebujete ohlídat spotřebu papíru a barvy z tiskárny, aby sloužili výhradně pro firemní účely, jde to jednoduše a zdarma. 

Stačí do každého počítače nainstalovat program na monitoring tisku. Ten dokáže sledovat tisk a spotřebu papíru na více lokálních tiskárnách, čímž získáte přehled o využití tisku mezi jednotlivými uživateli. V češtině a zdarma tyto funkce nabízí třeba Print Monitor, v angličtině pak PrintTrack. Čtěte také: Několik tipů, jak si vytvořit opravdu fungující věrnostní program

Vyměnte starou zachovalou za novou výkonnou

Když už máte předchozí body odškrtnuté, zkuste se zaměřit na samotné tiskárny. Jejich úctyhodný věk a zanedbatelné absence z důvodu „nemoci“ jsou jistě záviděníhodné, ale s jehličkovou tiskárnou s inkoustovými páskami už dnes opravdu díru do světa neuděláte. Je to sice stále nejlevnější forma tisku, ale kvalita a požadavky na výsledný efekt jsou hluboce za současnými standardy.

Pakliže se pustíte do výběru nového modelu tiskárny, je třeba se zamyslet nad některými otázkami. Čtěte také: Píšete firemní web? Profesionálové radí, jak napsat text, který zaujme

 1. Jak často a co budu tisknout? 
 2. Potřebuji tisknout ve fotografické kvalitě nebo mi stačí černobílý tisk? 
 3. Chci mít na tiskárnu napojeno více počítačů nebo jen jeden? 
 4. Potřebuji tisknout skrze wi-fi, Lan nebo USB? 
 5. Budu tisknout na běžný papír nebo vystačím traktorovým? 
 6. A4 nebo využiji i velkoformát? 

Typy tiskáren:

 • Jehličková
 • Inkoustová
 • Laserová
 • Multifunkční

Kde ještě používají jehličky?

Jehličkové tiskárny zažívali svůj největší boom v 70.letech, kdy nic lepšího na trhu nebylo. Dnes už je najdete většinou jen jako součást pokladen v obchodech a bankomatech. Své zastánce mají v menšinovém měřítku ve skladech a průmyslových podnicích, kde se na kvalitu tisku nehraje.

Tyto tiskárny jsou nejhlučnější z uvedených a jsou také jediné, do kterých se používá tabelový tzv. traktorový papír.

Inkoust zmizel jen z kalamářů

Inkoustové tiskárny jsou stále nejoblíbenější variantou pro domácí využití a soukromníky na volné noze. Samotné mašinky jsou finančně dostupné a při malém vytížení, netřeba měnit cartridge co měsíc. Tisknou barevně, v případě potřeby nabízejí variantu přepnutí na černobílý tisk.

Ovšem pozor, většina současných modelů vám zkříží plány, jakmile se jedna z přihrádek na barvu vyprázdní. V tom okamžiku tiskárna přestane tisknout úplně. Výrobce vás tak nepřímo donutí koupit náplň novou, i když jí vlastně nepotřebujete. 

Zatímco inkoustovou tiskárnu můžete v lepší kvalitě koupit už za 2 tisíce, samotná náplň si i 3× do roka může říct o 900Kč. Padne-li vaše volba na inkoustovou tiskárnu, vybírejte z těch zařízení, u kterých lze jednotlivé barvy dokupovat zvlášť. Čtěte také: Sháníte dodavatele? Podnikatel.cz představuje nový systém poptávek

Nevýhody:

 • Trysky v náplních se mohou ucpávat – tisk neprobíhá, i když je barvy dostatek
 • Životnost inkoustového tisku je malá – tisk vybledne
 • Většina inkoustových tisků není voděodolných
Epson WorkForce Pro WF-7015 Epson Stylus Photo 1500W
Tisk Až do velikosti A3 Až do velikosti A3
Spotřeba 20W 18W
Rozhraní USB 2.0,wi-fi, čtečka karet USB, wi-fi
Typ čb barevná
Cena 4199Kč 8599Kč

Pro velké firmy, kde tiskárnami projdou desítky či stovky smluv denně, se vyplatí investovat do laserové tiskárny. Vyniká rychlostí a kvalitou tisku, ba co víc, náklady na jednu stránku jsou nižší než u „inkoustovky“. 

Náplně s tiskovou barvou (tonery) jsou sice dražší než inkoustové náplně, ale vystačí obvykle na tisk několika tisíců stran a cena za jednu stránku textu je tak zpravidla nižší než u inkoustových tiskáren.

Při výběru tiskárny věnujte pozornost i její spotřebě. Modely, jenž využívají bezdrátový přenos pomocí wi-fi, zbytečně zapnuté nevyužívané funkce a tiskárna zapnutá přes noc si ze zásuvky bere víc, než bychom chtěli. Kupříkladu multifunkční Canon i-Sensys MF5980DW má v pohotovostním režimu příkon 9 W a v režimu spánku jen 2,3W.

Firma, která vytiskne 300 listů denně

Na zákaznické lince společnosti Alza.cz nám pro smyšlenou firmu o 30 zaměstnancích a tisku 300 listů černobílého tisku denně, doporučili tiskárny z řady HP Laser Jet. 

Při výběru bychom se dle rad odborníka na telefonu měli řídit hlavně údajem určujícím pracovní využití, tedy maximálním počtem vytištěných stran měsíčně. V případě přetížení totiž následuje generální oprava, která nespadá do reklamace a jde tak v plné výši na vrub majitele.

Počáteční náklady naší imaginární firmy pracovník vyčíslil na cca 5tis., měsíční náklady na tisk pak na 4 tisíce. Tisk jedné strany A4 pak vychází na zhruba 0,50Kč. K této částce je však nutno připočíst cenu na list papíru, energie na provoz tiskárny a případné náklady na servis. Jedna strana běžného listu se tak může přijít i na více než 2kč/A4. Čtěte také: Každý obor podnikání chce při startu své. Profesionálové radí, co nepodcenit

školení účto leden 23 Kučerová

Samsung CLP-325W KONICA MINOLTA Magicolor 4750DN
Měsíční zatížení 20 000 listů 120 000 listů – s přídavným podavačem
Rozhraní USB, wi-fi, Ethernet (Lan), USB
Rychlost tisku barevně 4strany/min 30stran/min
Rychlost tisku černobíle 16/min 30stran/min
Cena 3490 Kč 9479Kč

Pokud kromě tisku potřebujete i skenovat, kopírovat případně faxovat, je pro vás jako stvořená multifunkční tiskárna. Ovšem stejně jako v případě jiných multifunkčních zařízeních, zde nemůžete počítat s vysokou kvalitou všech funkcí.

Zvláště v nižší cenové relaci multifunkčních tiskáren se musíte vzdát dokonalého skenování fotografií nebo časopisů. Kvalita tisku však zůstává zachována. 

HP Color LaserJet Enterprise CM4540fskm LEXMARK X544DW
Tisk  Max. A4  Max. A4
Měsíční zatížení 175 000 stran  55 000 stran 
Rozhraní EIO slot, 5× USB, RJ-45, port faxu, zásuvka pro integraci hardwaru  USB, Fast Ethernet, PictBridge 
Rychlost tisku barevně 40stran/min 23stran/min
Rychlost tisku černobíle 40stran/min 23stran/min
Funkce Tiskárna, kopírka, skener, fax Tiskárna, kopírka, skener, fax
Cena 119 060Kč 20 483Kč
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).