Hlavní navigace

Včera začaly platit zrychlené odpisy

21. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Včera vyšla ve Sbírce zákonů novela, která zkrátí dobu odpisování majetku v první a druhé odpisové skupině. Je to další z krátkodobých protikrizových opatření, které má pomoci podnikatelům a firmám při pořizování nových automobilů, strojů nebo zařízení.

Naším cílem je promítnout toto zvýhodnění i do leasingu. V oblasti financování je dnes leasing zcela nezastupitelný a je jednou z nejdůležitějších forem financování investic podnikatelských subjektů, komentuje novela zákona o dani z příjmů Petr Jeníček, výkonný ředitel pro finanční řízení ČSOB Leasing.

Odečtením vyšší částky výdajů na pořízení automobilů v roce 2009 firmy kromě jiného využijí i poklesu sazby daně z příjmů mezi roky 2009 a 2010 z 20 na 19 %. Základ daně za rok 2009, kdy je sazba daně z příjmů právnických osob vyšší, bude možné snížit o větší část nákladů spojených s investicí do automobilu, doplnil partner daňového oddělení společnosti Deloitte Peter Wright.

Schválená novela zavádí pro hmotný majetek zařazený v odpisové skupině 1 pořízený v období od 1. ledna 2009 do 30. června 2010 možnost jeho odepsání rovnoměrně bez přerušení do 100 % vstupní ceny za 12 měsíců. Do první odpisové skupiny patří podle přílohy 1 k zákonu o dani z příjmů například kancelářské stroje, počítače, nástroje nebo nářadí. Čtěte více: Pomůžou zrychlené odpisy? Odborníci a firmy se neshodují

Rychlejší odpisy budou možné také pro majetek ve skupině 2. Zde se doba odepisování zkracuje na 24 měsíců. Za prvních 12 měsíců se přitom uplatní odpisy rovnoměrně do výše 60 % vstupní ceny hmotného majetku a za následujících 12 měsíců se uplatní odpisy rovnoměrně do výše 40 % vstupní ceny hmotného majetku. Do druhé odpisové skupiny patří třeba auta, stroje či přístroje.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).