Hlavní navigace

Za kolik tankujeme nyní a jak se ceny asi změní?

10. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hospodářská komora ČR provedla analýzu, ve které se zaměřila na ceny pohonných hmot po celé České republice. Kde je možné tankovat nejlevněji? Bude cena ropy klesat nebo růst? Ze středy na čtvrtek se cenové rozdíly v České republice pohybovaly v rozmezí 1,85 koruny u benzinu Natural 95 a 1,78 koruny u motorové nafty, jak ukázala analýza provedená Hospodářskou komorou ČR.

Průměrná cena benzinu se nyní pohybuje okolo 30,38 korun a na nejpříznivější cenu narazíte v okrese Strakonice, Ústí nad Labem a v Sokolově. Nejdražší je naopak v okresu Louny, Náchodě či Frýdku-Místku. Nafta, jejíž průměrná cena je kolem 31,37 korun je nejlevnější podobně jako benzin v Sokolově, Jindřichově Hradci a v Domažlicích. Opačný konec řebříčku uzavírá Rychnov nad Kněžnou, Náchod a Ústí nad Orlicí.

Ceny pohonných hmot v těchto dnech klesají. Může za to zejména nestabilní situace na trzích s ropou. Zatímco v půli července stála ještě 145 dolarů za barel, nyní se cena pohybuje kolem necelých 88 dolary za barel. Odborníci se shodují v očekávání, že hodnota ropy bude i nadále klesat. Přispívá k tomu i statistika jež ukázala, že zásoby ropy v USA výrazně vzrostly. Očekávaný útlum průmyslového vývoje by její ceny měl ještě snížit, neboť se dá očekávat snížení poptávky po dodávkách ropy. Hospodářská komora České republiky považuje klesající ceny pohonných hmot za příznivý faktor pro tuzemské dopravce i celou ekonomiku. Vzhledem k současné situaci na zahraničních trzích s komoditami a poklesu výkonnosti světové ekonomiky očekáváme, že ceny pohonných hmot v nejbližším období budou i nadále klesat, a to v řádu desítek haléřů za litr, uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. Čtěte více: Sněmovna schválila návrh na snížení daní z benzínu

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).