Hlavní navigace

Změní se obsah živností. Kadeřníci nebudou jen preparovat, ale i zhušťovat

4. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Změny obsahové náplně živností se týkají jak kadeřníků, tak také například kominíků nebo výrobců optických zdravotních pomůcek. Změny budou platné od července.

Ministerstvo průmyslu a obchodu uspělo ve vládě s návrhem upravit obsahové náplně jednotlivých živností. Týká se to například kominíků, ale také kadeřnic nebo očních optiků. Smyslem je nově definovat činnosti, které živnostník dělá. Úprava obsahových náplní živností by tak měla být uvedena do souladu se stávající úpravou živnostenského zákona a s jinými právními předpisy souvisejícími s živnostenským podnikáním.

Kominík si komín nevyčistí

Úprava, obsažená v návrhu, se týká obsahové náplně živnosti Holičství, kadeřnictví. Kadeřnice tak po novu nebudou pouze preparovat. Tento výraz je doplněn slovy „prodlužování a zhušťování“. V tomto případě se tedy jedná o rozšíření možnosti podnikání.

Mohlo by vás zaujmout: Základní manuál pro rozjezd: Jak si založit živnost

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Obsahová náplň živnosti se mění také pro kominíky. Jak je uvedeno ve vládním materiálu, provádět budou mimo jiné Čištění, kontrolu a zkoušení spalinových cest (dutin určených k odvodu spalin do volného ovzduší) a vydávání zpráv o provedení čištění a kontroly spalinových cest.

Mohlo by vás zaujmout: Potřebujete k živnosti odpovědného zástupce? Čtěte, jak s ním uzavřít smlouvu

Oční optici budou individuálně zhotovovat, vydávat a opravovat optické korekční zdravotnické prostředky, zjišťovat polohy zornic, inklinaci a prohnutí brýlového středu a dalších parametrů potřebných ke zhotovení optických korekčních zdravotnických prostředků určených do dálky, na čtení nebo jinou pracovní vzdálenost atd. Živnostníkům, kteří se věnují výzkumu, vývoji, výrobě, ničení a zneškodňování, zpracování, nákupu a prodeji výbušnin se v názvu živnosti nově doplňují slova „a provádění trhacích prací. 

Tip: Potřebujete-li poradit se založením živnosti a všemi náležitostmi s tím spojenými, využijte našich odborných poraden

O všech změnách obsahových náplní jednotlivých živností si můžete přečíst ve vládním materiálu, který v závěru uklidňuje, že nad rámec těchto změn nedochází k žádným věcným zásahům do obsahových náplní živností, které by měnily nově rozsah oprávnění podnikatele. Změny by měly být platné od 1. července 2016.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).