Hlavní navigace

Šetří se o sto šest. Úspory firem převyšují dluhy o 120 mld. korun. Nejvíce v historii

15. 10. 2021

Sdílet

4.11.22 4krát/ peníze, kapitál, finance Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Objem vkladů nefinančních podniků u českých bank byl ke konci letošního srpna 1 277 miliard korun. Je to o 5 % více než na začátku roku. Výše jejich úvěrů se potom od začátku roku zvýšila na 1 157 miliard, tedy o 3 %. Podniky tak měly naspořeno o 120 miliard více, než byl objem jejich zadlužení, což je nejvyšší rozdíl v historii České republiky. 

Rostou také úspory živnostníků

Jak také ukazují data společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, výrazný nárůst zaznamenaly i úspory živnostníků, které od začátku roku vzrostly o 11 % na 185 miliard, zatímco objem jejich dluhů stagnoval na 47 miliardách.

Ještě minulý rok v červnu byl objem podnikových úvěrů vyšší než jejich úspory. Poslední dva roky jsou specifické pomalým růstem či stagnací objemu úvěrů a zvyšováním úložek, znatelný je tento trend hlavně u živnostníků, kteří během 8 měsíců své úspory zvýšili o 11 %, zatímco jejich zadlužení zůstává téměř neměnné. Důvodem je zde kromě strachu se zadlužit v ekonomicky nejistém období i přísnost bank, kde je nyní složitější splnit kritéria pro čerpání úvěru, dodává Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

U podniků i živnostníků se v prvních osmi měsících roku mírně zvýšil objem nesplácených úvěrů. Zatímco na začátku roku nesplácely podniky 4,15 % svých dluhů, na konci srpna to bylo již 4,24 %. U živnostníků se ve stejném období jednalo o navýšení z 6,12 % na 6,85 %. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).