Sazby daně z příjmů fyzických osob jsou ve výši 15 % a 23 %. A právě u vyšší sazby došlo letos ke změnám a bude ji muset zaplatit více lidí.
Jak píšou Finance.cz, 23% sazba daně z příjmů fyzických osob má nahrazovat solidární přirážku, která fungovala do konce roku 2020. Její podstatou bylo, že se jednalo o tzv. daň bohatých, protože ji platily osoby s vysokými příjmy a činila dalších 7 %.
V praxi vše fungovalo tak, že se příjem nad stanovenou roční nebo měsíční hranici zdaňoval ještě kromě klasických 15 % dalšími zmíněnými 7 %. U příjmů nad hranici se tedy peníze danily dohromady 22 %.
23% sazba daně stojí prakticky na totožném principu. Určitý příjem nad limit se nebude danit 15 %, ale rovnou 23 %, čili 8 % navíc oproti základní sazbě.
U příjmů za rok 2023 hranice pro vyšší daň činila 48násobek průměrné mzdy. 23% sazba daně tedy platila u měsíčních příjmů nad limit 161 296 Kč a u ročních nad částku 1 935 552 Kč. Zaměstnanci zvýšenou sazbu odvedli z platu a následně vše ještě vypořádají v ročním zúčtování daně, pokud zaměstnavateli podají do 15. února žádost společně se všemi potřebnými doklady. OSVČ daň vypočítají a odvedou prostřednictvím daňového přiznání.
Pro příjmy za rok 2024 se však již nebude vycházet ze 48násobku průměrné mzdy stanovené nařízením vlády pro daňové účely, nýbrž ze 36násobku. Vyhlášená průměrná mzda v roce 2024 činí 43 967 Kč. Zaměstnancům se tedy v roce 2024 odvede 23% daň u měsíčních příjmů nad 131 901 Kč. U ročních příjmů pak půjde o 1 582 812 Kč.
Nad limit se budou zvýšenou sazbou danit nejen příjmy ze závislé a samostatné činnosti, ale i pasivní příjmy, kam můžeme zařadit např. příjem z pronájmu anebo kapitálového majetku. Patří sem pak i peníze z prodeje nemovitostí, pokud dani z příjmů podléhají. Pasivní příjmy a finance získané prodejem nemovitosti, které od daně nejsou osvobozeny, se tímto způsobem daní teprve od roku 2021. Solidární přirážka se na ně předtím nevztahovala. (Finance.cz)