Vyšší limit pro odpočet darů platí i nadále a můžete jej využít v přiznání za rok 2024

Sdílet

14.2.25 /2x/ Balíček, dárek, krabice s mašlí Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Jak za rok 2024, tak i za rok 2025 a 2026 půjde uplatnit při daňových odpočtech vyšší limit pro dary. Konkrétně půjde odečíst dary až do výše 30 % základu daně.

Vyšší limit pro dary bude platit až do roku 2026

V úterý 11. února nabyla účinnosti novela, která prodloužila vyšší limit pro daňový odpočet darů. I nadále tak platí zvýšení maximální hranice pro výši odečtených bezúplatných plnění na 30 % základu daně. Tento zvýšený limit byl mimořádně zaveden kvůli koronavirové pandemii pro roky 2020 a 2021 a v roce 2022 a 2023 kvůli napadení Ukrajiny. 30% hranici pro dary bude možné uplatnit i pro roky 2024 až 2026.

U darů fyzických osob uplatněných jako nezdanitelná část základu daně musí zároveň jejich úhrnná hodnota činit alespoň 1000 korun nebo přesáhnout 2 % ze základu daně. Postačí splnit jednu ze dvou uvedených podmínek. Může se jednat kupříkladu o deset darů v hodnotě 100 korun (podmínka minimální částky 1000 korun) nebo dar, jehož hodnota činí alespoň 2 % základu daně.

Dary Ukrajině půjde i nadále odečítat

Novela také prodloužila možnost odpočítat z daní dary Ukrajině. Daňově tak půjde uplatnit dary poskytnuté v letech 2022 až 2026 nejen českým pořadatelům sbírek, ale i přímo Ukrajině (např. prostřednictvím ukrajinského velvyslanectví), jejím územně-správním celkům a právnickým nebo fyzickým osobám, jejichž sídlo nebo bydliště se nachází na území státu Ukrajina, pokud budou splněny podmínky příjemce a účelu, za který lze od základu daně odečítat bezúplatná plnění.

Co se týká darů fyzickým osobám, budou muset ovšem i nadále splňovat podmínky, které již v současnosti platí pro fyzické osoby jakožto příjemce daru (například  půjde o nezletilé dítě závislé na péči jiné osoby).

Z daní půjde odečíst dary některým uprchlíkům i na vojenskou pomoc Ukrajině Přečtěte si také:

Z daní půjde odečíst dary některým uprchlíkům i na vojenskou pomoc Ukrajině

Autor aktuality

Je zástupcem šéfredaktora Podnikatel.cz a zajímá se o novinky a změny v legislativě s dopadem na byznys. Věnuje se také analýzám a komentuje aktuální dění. 

Kvíz týdne

KVÍZ: Pravda, nebo lež? Jak dobře znáte legendární československé retroznačky?
1/10 otázek
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).