Hlavní navigace

Způsob přihlášení zaměstnance na DPP: Oznámením, nebo výkazem příjmů?

9. 7. 2024

Sdílet

9.7.24 4*/muž, zamyšlený, dotaz, pochybnost, podnikatel Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Způsob přihlášení zaměstnance na dohodu o provedení práce si může zaměstnavatel vybrat. Lze využít jak samotný výkaz příjmů, tak standardní oznámení o nástupu. Je některý z těchto způsobů preferován? 

Se začátkem července přišla celá řada nových povinností, které se týkají zaměstnavatelů. Ti musí nově hlásit České správě sociálního zabezpečení všechny zaměstnance, kteří pracují na dohodu o provedení práce. 

Doposud tato povinnost platila u dohodářů, jejichž měsíční příjem překročil 10 tisíc korun a podléhal tak pojistnému. Povinnost nahlásit dohodáře na ČSSZ se týká i pracovníků, se kterými byla dohoda uzavřena před červencem. Pro tyto zaměstnance platí, že je zaměstnavatel musí registrovat na úřadě do 20. srpna. Co se týče pracovníků, kteří již byli zaevidováni, nově už se hlásit nemusí.

Změny u dohod o provedení práce: Co musíte splnit už v červenci a co až v srpnu? Přečtěte si také:

Změny u dohod o provedení práce: Co musíte splnit už v červenci a co až v srpnu?

Přihlášení zaměstnanců pracujících na DPP lze udělat přes standardní formulář Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání). Některý mzdový a personální software má již formulář zahrnutý ve svém systému. 

Další možností bude přihlášení prostřednictvím nově připravovaného formuláře pro hlášení příjmů Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce (Výkaz příjmů DPP), který byl měl být k dispozici na webu ČSSZ, resp. ePortálu, od 1. srpna 2024. Tento formulář totiž budou muset podávat všichni zaměstnavatelé, kteří mají zaměstnance na DPP.

Považujete evidenci všech zaměstnanců pracujících na dohody za přínosnou?

Je některý ze způsobů preferován? 

Jak uvádí Česká správa sociálního zabezpečení, úřad bude k oběma způsobům přistupovat rovnocenně. Pokud má zaměstnavatel ve svém SW např. implementováno odesílání oznámení o nástupu, není nutné, aby pro zaměstnance na DPP pro oznámení nástupu/skončení vytvářel další řešení, odesílá pak pouze hlášení o příjmech e-podáním Výkaz DPP s typem akce 1 (výkaz příjmů). Registraci zaměstnanců, resp. jejich pojistných vztahů s druhem činnosti dohoda o provedení práce (s druhem činnosti T – Z) řeší tak, jak byl doposud zvyklý, uzavírá ČSSZ. 

Video: Jak na změny u DPP od 1. července 2024

Změny u dohod o provedení práce: Co musíte splnit už v červenci a co až v srpnu? – Podnikatel.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).