Hlavní navigace

Autodopravci budou od dubna hůře hledat profesionální řidiče

23. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autodopravci by se měli připravit na to, že od dubna nebudou moci profesionální řidiči aut nad 3,5 tuny jezdit bez nového profesního průkazu. Nařizuje jim to zákon, aplikující evropské směrnice.

Většina dopravců na to ale podle České televize není připravena a podle autoškol navíc norma diskriminuje řidiče s praxí. Zákon se nevztahuje jen na řidiče kamionů a autobusů, ale nově i řidiče menších nákladních aut. Euronovela rozšiřuje povinnost řidičů mít u sebe platné profesní osvědčení i na podskupinu oprávnění C1, tzn. nákladní vozidla mezi 3,5 a 7,5 tunami, potvrzuje mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Autodopravci mají strach, že kvůli nedostatku kvalifikovaných řidičů nebude mít jejich vozy kdo řídit. Nový zákon navíc údajně diskriminuje řidiče s letitou praxí. Ti budou muset kvůli europrůkazu na 140 hodinové školení za desítky tisíc korun. Naopak ti, co získali řidičský průkaz půl roku před účinností zákona, tedy od října, dostanou profesní osvědčení automaticky na požádání.

Bez platného profesního průkazu budou řidiči po 1. dubnu riskovat nemalý postih: pět bodů, desetitisícovou pokutu a až roční zákaz usednout za volant.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).